Severný sused Slovenska na nohách a pod tlakom: Učitelia bojujú za práva, na rade je vláda | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Severný sused Slovenska na nohách a pod tlakom: Učitelia bojujú za práva, na rade je vláda

Protest učiteľov v Poľsku
Protest učiteľov v Poľsku
Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski
09.04.2019 13:45

VARŠAVA - Šéf hlavných odborov poľských učiteľov (ZNP) Slawomir Broniarz žiadal v utorok bezodkladné sprostredkovanie rozhovorov s vládou, ktoré by ukončili celoštátny štrajk. Ten v utorok vstúpil už do druhého dňa a môže ohroziť aj blížiace sa záverečné skúšky na základných a stredných školách. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Časovo neobmedzený štrajk sa začal v pondelok po tom, čo rokovania učiteľov s vládou o platoch v nedeľu zlyhali, keď dve veľké odborové organizácie posúdili ponuku vlády ako neuspokojivú. Čistý mesačný plat chronicky podhodnotených učiteľov sa pohybuje v rozmedzí 1800 až 3000 zlotých (420 až 700 eur). Podľa údajov poľského štatistického úradu vychádzala v krajine v roku 2018 priemerná čistá mesačná mzda na zhruba 870 eur.

Odborový šéf Broniarz v utorok vyhlásil, že očakáva bezodkladné obnovenie rokovaní prostredníctvom sprostredkovateľa, ktorých cieľom bude nájsť riešenie a "uhasiť tento požiar". Zväz poľských učiteľov (ZNP) ako spoluorganizátor akcie sa snaží presadiť 30-percentné zvýšenie miezd, ktoré by sa tak mali dostať na úroveň celonárodného priemeru. Vláda ponúkla iba 15-percentné zvýšenie platov, čo vyjednávači odmietli.

Učitelia požadujú aj celkové zvýšenie výdavkov na školstvo. "Ide o našu dôstojnosť a lepšiu budúcnosť pre poľské školy," uviedol učiteľský zväz. Ak bude štrajk pokračovať, mohol byť zabrániť študentom absolvovať záverečné skúšky, ktoré sa začínajú na stredných školách v stredu a na základných školách na budúci týždeň.

Navyše je len niekoľko týždňov pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré majú pre poľskú vládu zásadný význam. Prebiehajúci štrajk pedagógov je v prípade Poľska prvým tohto rozsahu od roku 1993.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články