Zmeny na úrade vlády v Česku: Minister dopravy Ťok končí, ďalšia ministerka je v ohrození | Topky.sk

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Zmeny na úrade vlády v Česku: Minister dopravy Ťok končí, ďalšia ministerka je v ohrození

Dan Ťok
Dan Ťok
Zdroj: TASR - Oliver Ondráš
08.04.2019 13:16

PRAHA - Najdlhšie slúžiaci český minister dopravy Dan Ťok končí vo vláde. Dohodol sa na tom s premiérom Andrejom Babišom. Ťok to uviedol v pondelok pre server Novinky.cz.


Premiér a šéf hnutia ANO Babiš bude v stredu o zmenách vo vláde rokovať s prezidentom Milošom Zemanom. Za ďalšiu ministerku v ohrození sa už dlhší čas považuje ministerka priemyslu Marta Nováková. Tú by mohol nahradiť šéf Asociácie malých a stredných podnikateľov a živnostníkov a podpredseda vládnej Rady pre výskum, vývoj a inovácie Karel Havlíček.

Denníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny k nim v pondelok priradili ešte ministra spravodlivosti Jana Kněžínka. Toho by údajne mohla nahradiť exministerka spravodlivosti a bývalá poslankyňa za Českú stranu sociálnodemokratickú (ČSSD) Marie Benešová.

Ťok zvažoval odchod z ministerského kresla viac ako rok. Už v máji 2018 vyhlásil, že premýšľa o demisii. Vtedy mu prekážalo, že necíti podporu od Babiša a hnutia ANO, čo sa týka mýtneho systému. Na jeho odchod tiež tlačili komunisti.

Aj keď Ťoka často kritizovala opozícia i verejnosť, stal sa doteraz najdlhšie slúžiacim ministrom dopravy. Do čela rezortu nastúpil za vlády Bohuslava Sobotku v roku 2014 ako nestraník za hnutie ANO, pripomínajú Novinky.cz.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články