Veľká dohoda medzi Maďarskom a USA: Szijjártó podpísal zmluvu o obrannej spolupráci | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Veľká dohoda medzi Maďarskom a USA: Szijjártó podpísal zmluvu o obrannej spolupráci

Péter Szijjártó
Péter Szijjártó
Zdroj: SITA/AP
04.04.2019 20:10

WASHINGTON - Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó podpísal vo štvrtok vo Washingtone spolu s námestníkom ministra zahraničných vecí USA Johnom J. Sullivanom Dohodu o obrannej spolupráci (DCA) so Spojenými štátmi, informovala agentúra MTI.


Dohodu podpísali predstavitelia maďarskej a americkej diplomacie v závere washingtonskej schôdzky ministrov zahraničných vecí pri príležitosti 70. výročia vzniku NATO. Szijjártó po podpísaní dokumentu zdôraznil, že dohoda je vhodným rámcom pre ďalšie posilnenie spolupráce v oblasti obrany. Dodal, že Spojené štáty sú skutočným priateľom a strategickým spojencom Maďarska.

Šéf maďarskej diplomacie podotkol, že jeho krajina robí konkrétne kroky v boji proti terorizmu, a oznámil, že Maďarsko rozšíri počet svojich vojakov slúžiacich v zahraničí v boji proti terorizmu o 200. Celkový počet príslušníkov maďarských ozbrojených síl slúžiacich v Kosove a v Afganistane tak bude vyše 1700.

Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Farah Abdi Warsameh

Veľvyslanec USA v Budapešti David B. Cornstein vyjadril pri tejto príležitosti uznanie Szijjártóovi i maďarskej vláde. Pripomenul, že dohoda modernizuje dávnejšiu zmluvu o štatúte ozbrojených síl, súčasne vyjadril nádej, že maďarský parlament dohodu čo najskôr ratifikuje.


Galéria

Péter Szijjártó Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články