Danko o obrannej spolupráci: SNS nebude súhlasiť so zmluvou, ktorá zapredá našu suverenitu | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Danko o obrannej spolupráci: SNS nebude súhlasiť so zmluvou, ktorá zapredá našu suverenitu

Adnrej Danko a Miroslav Lajčák
Adnrej Danko a Miroslav Lajčák
Zdroj: SITA
06.04.2019 14:20

BRATISLAVA - Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) dúfa, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) vyrokuje v Spojených štátoch amerických také podmienky dohody o obrannej spolupráci, ktoré neohrozia suverenitu krajiny.


Návrh zmluvy spolupráce s USA podľa neho upravoval podmienky prítomnosti a činnosť ozbrojených síl USA na území SR. Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová. Podľa Danka by Slovensko na základe predloženej zmluvy za pár miliónov eur prišlo o letiská.

"Som veľmi rád, že túto hrozbu SNS včas zastavila a minister Lajčák aktuálne rokuje o novej zmluve. Stále však budeme trvať na tom, že v novej zmluve nesmie byť ani slovo o dočasnej a ani trvalej prítomnosti ozbrojených síl USA," uzavrel predseda parlamentu. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) koncom marca vyhlásil, že ministerstvo zahraničných vecí bude pokračovať v rokovaniach o obrannej spolupráci s USA na úrovni rámcovej dohody.

Cieľom rokovaní má byť potvrdenie, či Slovensko vie vyjednať zmluvu, ktorá nebude narúšať suverenitu krajiny, nebude garantovať prítomnosť vojsk USA na území Slovenska a nebude ho nútiť realizovať projekty, ktoré na svojom území nechce.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články