°C

Pondelok, 28. september 2020. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela.

Chicago má nové vedenie: Lori Lightfoot je prvou černošskou starostkou v histórii mesta

Lori Lightfoot
Lori Lightfoot
Zdroj: SITA/Ashlee Rezin/Chicago Sun-Times via AP
03.04.2019 12:05

CHICAGO - Obyvatelia amerického veľkomesta Chicago si v utorok zvolili prvú černošskú starostku. Víťazka volieb, 56-ročná Lori Lightfootová, sa zároveň otvorene hlási k svojej homosexuálnej orientácii, informovala v stredu agentúra AFP.


Chicago, kde žije 2,7 milióna obyvateľov, sa tak stane najväčším americkým mestom, ktoré povedie žena afroamerického pôvodu. V druhom kole chicagských komunálnych volieb sa stretli dve černošské kandidátky. Bývalá federálna prokurátorka a právnička Lori Lightfootová, ktorá sa dosiaľ politike profesionálne nevenovala, zvíťazila s veľkým, takmer 50-percentným náskokom. Podľa zrátaní takmer všetkých odovzdaných hlasov porazila svoju súperku, dlhoročnú lokálnu političku Toni Preckwinkleovú (72). Za Lighfootovú hlasovalo skoro 74 percent voličov, zatiaľ čo jej súperku podporilo 26 percent obyvateľov Chicaga. Na hlasovaní sa zúčastnilo približne 31 percent voličov.

"Museli sme sa postaviť silným záujmom. Vy (voliči) ste dnes nielenže písali dejiny, ale podnietili aj hnutie za zmenu," vyhlásila Lightfootová v utorok večer v prejave, v ktorom deklarovala víťazstvo. Vedľa nej pritom stáli jej manželka a dcéra. Obyvatelia Chicaga si od roku 1837 zvolili za starostu len jediného Afroameričana a jednu ženu. Víťazstvo Lightfootovej je podľa analytikov veľký prelom v tomto americkom veľkomeste, tradičnej bašte demokratov, ktorej smerovanie dlhé roky určovali zákulisné dohody a vyhranené stranícke záujmy.

"Celé mesto odmietlo chicagsky politický establišment," uviedol profesor politológie Evan McKenzie z univerzity štátu Illinois. Nová starostka podľa agentúry AFP bude musieť po nástupe do funkcie riešiť viaceré komplikované otázky, ako sú hlboké sociálne rozdiely, rozšírené bezdomovectvo a vysokú úroveň zločinnosti a násilia s použitím strelných zbraní. Bude tiež musieť zreformovať miestny magistrát a policajný zbor.

Lightfootová chce počas výkonu svojej funkcie zmeniť prerozdeľovanie financií v meste tak, aby sa výhody rozvojových programov týkali aj štvrtí na juhu a západe mesta, kde žijú zväčša sociálne slabé vrstvy obyvateľstva.

Lightfootová nahradí demokrata Rahma Emanuela, niekdajšieho šéfa kancelárie prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý bol starostom Chicaga dve funkčné obdobia. Emanuel sa o tretí mandát už neuchádzal, pretože jeho povesti poškodila aféra okolo zabitia černošského tínedžera Laquana McDonalda, ktorého v roku 2014 zastrelil miestny policajt. Ten do mladíka ozbrojeného nožom strieľal ešte aj vtedy, keď ležal na zemi.

Policajta neskôr odsúdili za vraždu na takmer sedem rokov väzenia. Chicago sa vyznačuje vysokou kriminalitou. V roku 2018 tam bolo spáchaných viac ako 500 vrážd, čím toto mesto predbehlo aj oveľa ľudnatejšie metropoly ako New York či Los Angeles.

Matka zabitého tínedžera neuspela vo voľbách vo Fergusone

Matka černošského tínežera Michaela Browna, ktorého v roku 2014 zastrelili policajti, v utorok neuspela vo voľbách v meste Ferguson v americkom štáte Missouri. Informovala o tom v stredu agentúra AP.  Lesley McSpaddenová (39) sa v utorkových komunálnych voľbách uchádzala o kreslo v miestnom zastupiteľstve. Vo svojom volebnom obvode však skončila až na poslednom, treťom mieste.

McSpaddenová je jednou z hlavných postáv hnutia Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží) a otázku neprimeraného policajného násilia chcela prioritne riešiť aj ako členka fergusonskej miestnej rady. V prezidentských voľbách v roku 2016 podporovala demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú. 

Zastrelenie 18-ročného Michaela Browna 9. augusta 2014 vyvolalo v Spojených štátoch masové protesty a nepokoje proti policajnej brutalite, ktorej obeťami sa často stávajú práve Afroameričania. Symbolom týchto protestov sa stal práve Ferguson, prevažne černošské mesto v metropolitnej oblasti St. Louis. Belošského policajta, ktorý na neozbrojeného Browna strieľal, napokon z vraždy neobžalovali, čo vyvolalo pobúrenie veľkej časti americkej verejnosti. Udalosť podnietila vznik hnutia Black Lives Matter, ktoré upozorňuje na prípady policajného násilia voči ľuďom tmavej pleti v USA.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články