°C

Utorok, 25. február 2020. Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor.

Ohrozené orangutany môžu prísť o svoje obydlie: Priehrada sa bude stavať!

Orangutány môžu výstavbou prísť o svoje obydlie.
Orangutány môžu výstavbou prísť o svoje obydlie.
Zdroj: Getty Images
04.03.2019 14:00

MEDAN - Environmentalisti prehrali v pondelok súd súvisiaci s výstavbou Čínou podporovanej priehrady v Indonézii, ktorá má zasahovať do prostredia obývaného kriticky ohrozeným druhom orangutanov. Súd v Medane, hlavnom meste regiónu Severná Sumatra, rozhodol, že výstavba priehrady s vodnou elektrárňou s výkonom 510 megawattov môže pokračovať.


Podľa expertov priehrada zaplaví, alebo iným spôsobom ovplyvní životné prostredie orangutanov, ktorých počet sa odhaduje iba na približne 800 jedincov. Výstavba pravdepodobne znemožní úsilie spájať lesy, kde tieto primáty žijú, čo malo byť dôležitým krokom vedúcim k ich prežitiu.

Vedci oznámili objav tretieho druhu orangutanov tapanulijských (Pongo tapanuliensis) iba v roku 2017 - po tom, ako analýzy DNA a samotný výskum v teréne odhalili ich špecifické charakteristiky. Bez zvláštnej ochrany im hrozí rýchle vyhynutie. Tento druh sa podarilo nájsť iba v oblasti Batang Toru, teda na mieste, kde je plánovaná aj výstavba priehrady.

Súd pozostávajúci z troch sudcov odmietol argumenty Indonézskeho fóra pre životné prostredie, najväčšej environmentálnej skupiny v krajine, ako irelevantné. Skupina, známa pod indonézskym akronymom Walhi, sa proti rozhodnutiu súdu odvolá. "Využijeme všetky možné zákonné možnosti," uviedla Dana Prima Tariganová, výkonná riaditeľka skupiny pre Severnú Sumatru. Súd podľa ochranárov posudzoval prípad z úradného pohľadu a ignoroval environmentálne a ochranárske hľadisko.

Priehradu stavia čínska štátna spoločnosť Sinohydro a financovaná je cez čínske pôžičky. Podľa kritikov ide o plán Číny finančne podporovať budovanie infraštruktúry v Ázii a rozšíriť si tak ekonomický a politický vplyv v regióne. V priebehu uplynulého týždňa sa proti výstavbe priehrady konalo niekoľko menších protestov v Batang Toru a pred čínskym konzulátom v Medane.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články