Megaodhalenie zločineckej skupiny: Internetoví podvodníci oberali Európanov o milióny eur | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Megaodhalenie zločineckej skupiny: Internetoví podvodníci oberali Európanov o milióny eur

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
27.02.2019 07:25

VIEDEŇ - Orgány viacerých európskych krajín odhalili zločineckú skupinu, ktorá vytvorila na internete falošné platformy pre obchodovanie s opciami, kryptomenami alebo inými finančnými produktmi a prostredníctvom nich oberala investorov o približne 100 miliónov eur ročne. Oznámila to v utorok rakúska kriminálna polícia, ktorej údaje prevzala tlačová agentúra DPA.


Slováci využili balkánsky trik: Obchody v Česku obrali o státisíce, stačilo rozmeniť si peniaze

Medzinárodná skupina, ktorá lákala obete na sociálnych sieťach alebo pomocou tzv. call centier, tvrdila záujemcom o investovanie, že "obchodovanie" je bez rizika a väčšie sumy sú kryté poistením. Vklady sa im však v skutočnosti nezhodnocovali, ale smerovali zrejme do spoločností slúžiacich na ich prepieranie.

Významnú podozrivú osobu sa podarilo zadržať pri nedávnom zásahu v bulharskej Sofii, kde vyšetrovatelia prehľadali priestory 21 firiem. Zaistené boli veľké objemy dát, obchodných dokumentov a "šesťciferná" peňažná suma.

Okrem rakúskych a bulharských kriminalistov sa na operácii proti podvodníkom podieľali aj orgány v nemeckej spolkovej krajine Sársko a v Česku. Hovorca rakúskej kriminálnej polície uviedol pre DPA, že "obete sú rozptýlené po celej Európe". Vyšetrovatelia zatiaľ neurčili, ako dlho bola predmetná skupina aktívna. Falošné obchodovacie platformy identifikovali ako XTraderFX, Optionstars, OptionstarsGlobal, Goldenmarkets, SafeMarkets a Cryptopoint.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články