Pápež nenechal škandály v cirkvi len tak: Nové opatrenia na boj proti zneužívaniu detí | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Pápež nenechal škandály v cirkvi len tak: Nové opatrenia na boj proti zneužívaniu detí

Pápež František
Pápež František
Zdroj: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino
21.02.2019 16:55

VATIKÁN - Pápež František spísal 21 opatrení, ktorými by mala podľa neho Rímskokatolícka cirkev bojovať proti sexuálnemu zneužívaniu detí v jej radoch. Svoje návrhy František rozdal účastníkom konferencie o sexuálnom zneužívaní zo strany duchovných, ktorá sa vo štvrtok začala vo Vatikáne a potrvá štyri dni.


Pápež okrem iného navrhuje, aby boli vypracované a dodržiavané presné pravidlá, podľa ktorých bude cirkev postupovať vo všetkých prípadoch zneužívania detí zo strany kňazov. Okrem toho chce, aby pri vyšetrovaní týchto prípadov boli vždy prítomní aj laickí experti, teda odborníci z mimocirkevného prostredia.

Na konferencii o sexuálnom zneužívaní zo strany duchovenstva sa zúčastňuje 190 predsedov biskupských konferencií, náboženských rádov a ďalších zástupcov cirkvi, ale tiež obete zneužívania. Hlavnými témami konferencie, ktorú zvolal pápež František, sú prevencia pred sexuálnym zneužívaním, starostlivosť o obete a vyšetrovanie prípadov zneužívania.

Mnohí duchovní stále bránia reputáciu cirkvi a odmietajú, že kňazi znásilňujú deti. Sám pápež dávnejšie vyhlásil, že aj on sám zastával v minulosti rovnaký postoj, no uvedomil si, že ide o veľmi vážny problém a cirkev mu musí čeliť.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články