Dovolenkári, na Filipíny sa už možno nedostanete: Prezident chce premenovať krajinu | Topky.sk

Sobota, 24. august 2019. Meniny má Bartolomej, zajtra Ľudovít.

Dovolenkári, na Filipíny sa už možno nedostanete: Prezident chce premenovať krajinu

Rodrigo Duterte
Rodrigo Duterte
Zdroj: SITA/AP Photo/Bullit Marquez
14.02.2019 09:20

MANILA - Myšlienkou na premenovanie Filipín vyvolal prezident Rodrigo Duterte vo svojej vlasti protichodné reakcie. Návrh zmeniť názov ostrovného štátu v juhovýchodnej Ázii na Maharlika podporil jeho politický tábor, objavila sa však aj kritika.


Mnohí Filipínci na sociálnych sieťach napísali, že krajina má dôležitejšie problémy, informovala vo štvrtok agentúra DPA. Filipíny sú pomenované po niekdajšom španielskom kráľovi Filipovi II. (1527-98). Tento názov existuje už od objavenia týchto tichomorských ostrovov v 16. storočí. Duterte však oživil myšlienku zosnulého diktátora Fernanda Marcosa a navrhol krajinu premenovať. 

Slovo Maharlika z jazyka miestnych obyvateľov možno preložiť ako "šľachta", no všeobecne je označením pre vzdelaného a bohatého človeka, približuje DPA. Pre zmenu názvu krajiny existujú početné príklady. V predošlom storočí sa po získaní nezávislosti premenovali mnohé bývalé kolónie, najmä v Ázii a Afrike.

Z nedávnej minulosti možno spomenúť niekdajšie Svazijsko, ktoré sa od vlaňajška oficiálne nazýva eSwatini, či bývalú juhoslovenskú republiku Macedónsko, premenovanú od tohto týždňa na Severné Macedónsko.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články