Taliansko údajne pripravuje stiahnutie vojakov z Afganistanu | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Taliansko údajne pripravuje stiahnutie vojakov z Afganistanu

Alessandro Di Battista
Alessandro Di Battista
Zdroj: SITA/AP/Gregorio Borgia
28.01.2019 21:20

RÍM - Taliansko, štvrtý najväčší prispievateľ do misie NATO v Afganistane, pripravuje stiahnutie svojich síl z tejto krajiny v priebehu nadchádzajúcich 12 mesiacov. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z talianskeho ministerstva obrany.


Podľa zdrojov z rezortu obrany citovaných agentúrou ANSA ministerka obrany Elisabetta Trentaová vyzvala velenie armády, aby "zvážilo začatie plánovania stiahnutia" v 12-mesačnom časovom pláne. Ministra zahraničných vecí Enza Moavera Milanesiho a koaličnú pravicovú Ligu Severu však tieto informácie prekvapili. "Teraz o tom počujem," povedal Moavero Milanesi počas návštevy Jeruzalema. "Nerozprávala o tom so mnou," dodal s odkazom na Trentaovú. Zdroje z Ligy Severu uviedli, že v tejto chvíli sa neprijalo žiadne rozhodnutie, ide len o posúdenie možného stiahnutia zo strany zodpovednej ministerky.

Trentaová patrí k inej vládnej strane, protisystémovému Hnutiu piatich hviezd (M5S), ktoré je dlhodobo kritické k vysielaniu vojakov do zahraničia. "Stiahnutie vojakov...je skvelá informácia. Dlho som sa usiloval o dosiahnutie tohto cieľa a celé hnutie bojovalo so mnou," konštatoval na Facebooku jeden z lídrov M5S Alessandro Di Battista.

Vojenská misia v Afganistane sa môže stať ďalším zdrojom nezhôd medzi M5S a Ligou Severu, koaličnými partnermi, ktorí už vedú kampaň pred májovými voľbami do Európskemu parlamentu. V misii NATO Rozhodná podpora je v Afganistane do 17.000 vojakov vrátane 8500 z USA, 1300 z Nemecka, 1100 z Británie a 900 z Talianska, pripomína DPA.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články