NATO sa teší z nového sídla: Nebolo to lacné, z kasy išla viac než rovná miliarda | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

NATO sa teší z nového sídla: Nebolo to lacné, z kasy išla viac než rovná miliarda

NATO
NATO
Zdroj: Getty Images
05.02.2019 15:15

BRUSEL - Konečné náklady na výstavbu a sfunkčnenie nového ústredia Severoatlantickej aliancie v Bruseli dosiahli 1,2 miliardy eur. V odpovedi na žiadosť parlamentu to v utorok uviedol šéf belgickej diplomacie Didier Reynders.


Belgicko prispelo na výstavbu novej centrály NATO sumou 45,6 milióna eur, čo predstavuje 3,8 percenta z celkových nákladov. Podiel Slovenska dosiahol 0,6 percenta z uvedenej sumy. Nový komplex budov NATO oficiálne otvorili v máji 2017 v prítomnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa a ďalších popredných predstaviteľov členských krajín Aliancie. Národné delegácie a stáli zamestnanci sa však do budovy nasťahovali až v priebehu prvých šiestich mesiacov nasledujúceho roka.

Pred zadaním výberového konania bol rozpočet stanovený na 1,2 miliardy eur, pričom len na stavebné práce stáli 820 miliónov eur. Náklady boli počas výstavby revidované smerom nadol na jednu miliardu eur, v poslednej fáze sa však pre nepriaznivé poveternostné podmienky a niektoré technické zmeny vrátili na pôvodnú sumu. Agentúra Belga pripomenula, že príspevky spojencov z NATO sa určili podľa konkrétneho distribučného kľúča.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články