Napätie po útokoch v Gaze poriadne eskaluje: Izrael zastaví transfer peňazí pre hnutie Hamas | Topky.sk

Utorok, 22. október 2019. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Napätie po útokoch v Gaze poriadne eskaluje: Izrael zastaví transfer peňazí pre hnutie Hamas

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Khalil Hamra
23.01.2019 08:05

JERUZALEM - Izraelské vojenské lietadlá podnikli v utorok večer nálety na pozície palestínskeho hnutia Hamas na severe pásma Gazy. Terčom útokov bola infraštruktúra ich ozbrojeného krídla - Brigád Izaddína Kasáma. Správy o obetiach alebo zranených nie sú zatiaľ známe. Informovala o tom agentúra AP.


Izraelská armáda vydala vyhlásenie, v ktorom nálety označila za odvetné opatrenie na konanie Palestínčanov z pobrežnej enklávy - pásma Gazy, ktorí v utorok podvečer začali útočiť na izraelských vojakov po tom, ako v dôsledku delostreleckej paľby izraelekých tankov prišiel o život jeden z príslušníkov Brigád Izaddína Kasáma a ďalší dvaja utrpeli zranenia. Tanková paľba bola reakciou na streľbu na izraelských vojakov z pozícií Hamasu.

K novému vystupňovaniu násilia došlo v čase, keď Izrael detailne monitoroval mieru násilností na palestínskej strane spoločnej hranice a v závislosti od nej mal rozhodnúť, či povolí prevod finančných prostriedkov z Kataru na účty radikálneho hnutia Hamas. Toto hnutie ovláda pásmo Gazy a Katar mu prispieva na výplaty vládnych zamestnancov. 

Nemenovaný zdroj izraelskej vlády informoval, že premiér Benjamin Netanjahu rozhodol zastaviť na stredu naplánovaný transfer 15 miliónov dolárov z katarských zdrojov určených na platy civilných zamestnancov v Gaze. Izrael obviňuje palestínske militantné hnutie Hamas, že manipuluje palestínskych civilistov a zneužíva ich na zakrytie pokusov narušiť hraničné oplotenie a zaútočiť na izraelských civilistov i vojakov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články