Kanada bojuje za život svojho občana: Díler Schellenberg čaká v Číne na trest smrti | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Kanada bojuje za život svojho občana: Díler Schellenberg čaká v Číne na trest smrti

Robert Lloyd Schellenberg
Robert Lloyd Schellenberg
Zdroj: SITA/CCTV via AP
16.01.2019 07:22

OTTAWA - Kanada oficiálne požiadala Čínu, aby udelila milosť kanadskému občanovi Robertovi Lloydovi Schellenbergovi odsúdenému na smrť za pašovanie drog. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.


"Už sme hovorili s čínskym veľvyslancom v Kanade a požiadali sme ho o udelenie milosti," povedala v utorok novinárom šéfka kanadskej diplomacie Chrystia Freelandová. Zdôraznila pritom, že Kanada dlhodobo a konzistentne odmieta trest smrti, pretože ho považuje za nehumánny a neprimeraný.  

Schellenberga (36) odsúdili na smrť v pondelok v meste Ta-lien na severovýchode Číny. Trest smrti zastrelením má vykonať popravná čata. 

Kanaďana zatkli ešte v roku 2014 za pokus o prepašovanie 222 kilogramov metamfetamínu z Číny do Austrálie. Pôvodne ho vlani v novembri odsúdili na 15 rokov väzenia, avšak v odvolacom konaní mu udelili najvyšší trest. 

Mnohí to vnímali ako pokus vyvinúť tlak na Kanadu v súvislosti so zatknutím Meng Wan-čou - finančnej riaditeľky čínskej spoločnosti Huawei, ku ktorému došlo v decembri vo Vancouveri. Dcéra zakladateľa Huawei čaká v Kanade na výsledok konania o vydaní do Spojených štátov, kde je obvinená z porušenia amerických sankcií voči Iránu. 

Čínske orgány krátko nato zadržali dvoch Kanaďanov: bývalého diplomata Michaela Kovriga a podnikového konzultanta Michaela Spavora. Podľa Pekingu sú obaja podozriví z ohrozenia čínskej národnej bezpečnosti. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články