Zamestnanca firmy Huawei zadržali v Poľsku pre podozrenie zo špionáže: Okamžitý vyhadzov | Topky.sk

Štvrtok, 27. jún 2019. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

Zamestnanca firmy Huawei zadržali v Poľsku pre podozrenie zo špionáže: Okamžitý vyhadzov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP/Andy Wong
12.01.2019 16:50

VARŠAVA - Čínsky telekomunikačný koncern Huawei prepustil zamestnanca, ktorého v piatok zadržali v Poľsku pre podozrenie zo špionáže. V sobotu o tom informovali čínske noviny Global Times.


Pracovníka pôsobiaceho v Poľsku Wang Wej-ťinga, podľa vyhlásenia spoločnosti citovaného v novinách Global Times, "okamžite" prepustili, pretože "tento incident vyvolal škodlivé účinky na svetovú reputáciu Huaweiu". Spoločnosť dodala, že údajné činy jej zamestnanca "so spoločnosťou nijako nesúvisia", píše agentúra AFP.

O zadržaní čínskeho občana, ktorého identifikovali ako riaditeľa poľskej pobočky čínskeho telekomunikačného koncernu Huawei, informovali poľské médiá v piatok. Okrem neho zatkla poľská civilná kontrarozviedka (ABW) aj jedného zo svojich bývalých príslušníkov, ktorý v súčasnosti pracoval pre telekomunikačnú spoločnosť Orange.

Čínsky telekomunikačný koncern Huawei, ktorý je jedným z najväčších výrobcov telekomunikačných zariadení na svete, v súčasnosti Západ kritizuje za jeho vzťah s čínskou vládou. Spojené štáty ako prvé vzniesli podozrenie, že jeho produkty môže vláda v Pekingu využívať na špionáž, dodala agentúra Reuters.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články