Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Juhoafrický exprezident chce nahrať hudobný album: Opozícia hovorí o mrhaní peniazmi

Jacob Zuma
Jacob Zuma
Zdroj: SITA
03.01.2019 19:20

JOHANNESBURG - Zámer bývalého juhoafrického prezidenta Jacoba Zumu nahrať album bojových piesní z éry apartheidu vyvolal vo štvrtok politickú roztržku, keď opoziční činitelia tento projekt označili za mrhanie peniazmi daňových poplatníkov. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.


Zuma, ktorého zbavili moci vlani po množstve škandálov ohľadom sprenevery, je známy svojím barytónovým hlasom a pravidelným spievaním na zhromaždeniach vládnuceho Afrického národného kongresu (ANC) a na verejných podujatiach. Exprezident hodlá naspievať album v apríli pred živým publikom a vydať ho ešte tohto roku. Jednou zo zamýšľaných piesní má byť Awuleth' Umshini Wami (Prines mi guľomet), ktorá je všeobecne považovaná za kontroverznú.

Pieseň je jednou z mnohých skladieb, ktoré zohrali kľúčovú úlohu počas desaťročia dlhého zápasu proti vláde belošskej menšiny v Juhoafrickej republike (JAR) a ktoré sa stále spievajú na protestoch. "Tieto piesne nám pripomínajú, odkiaľ sme prišli a ako sa naša krajina formovala," vyhlásil Thembinkosi Ngcobo, šéf kultúrneho života v metropolitnej oblasti eThekwini, ktorá bude sponzorovať Zumov album.

Ngcobo dodal, že Zuma nedostane za nahrávku žiadne peniaze a projekt hodlá zrealizovať zdarma, s cieľom "zachovať a šíriť dedičstvo nášho oslobodenia". Metropolitná oblasť eThekwini sa nachádza v Zumovej domovskej provincii KwaZulu Natal, ohnisku korupčných škandálov, ktoré sprevádzali jeho vládnutie v rokoch 2009-18 a napokon viedli k jeho zvrhnutiu. "Samotný album nie je vôbec problémom. Bude však financovaný z verejných prostriedkov a my netušíme, v akej miere," uviedla pre AFP opozičná členka mestskej rady Nicole Grahamová zo strany Demokratická aliancia (DA).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články