Protesty proti srbskému prezidentovi neutíchajú: V uliciach bolo 25-tisíc ľudí | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Protesty proti srbskému prezidentovi neutíchajú: V uliciach bolo 25-tisíc ľudí

Protesty v Srbsku pokračujú už štvrtý týždeň.
Protesty v Srbsku pokračujú už štvrtý týždeň.
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic
30.12.2018 06:15

BELEHRAD - Tisíce ľudí vyšli v sobotu do ulíc srbskej metropoly Belehrad, aby protestovali voči prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi, ktorého obviňujú z nedemokratických metód vládnutia. Informovala o tom agentúra AP.


Demonštrácie proti Vučičovi pokračujú už štvrtý týždeň za sebou. Stúpenci opozície počas nich obviňujú hlavu štátu z obmedzovania demokracie, slobody médií a umlčiavania kritických hlasov. Na poslednom protestnom pochode sa podľa agentúry AFP zišlo v sobotu asi 25.000 ľudí. Mnohí z nich pískali na píšťalky, ktoré sú v Srbsku symbolom protestov už od 90. rokov, keď v krajine vládol autoritatívny prezident Slobodan Miloševič. 

Počas sobotňajšieho pochodu nedošlo k výtržnostiam, demonštranti len načas zablokovali dopravu v centre Belehradu. Účastníci akcie nevyjadrovali svoju politickú príslušnosť, len odpor k prezidentovi Vučičovi. Protestné pochody zvolala aliancia opozičných strán po tom, čo lídra ľavicovej strany Borka Stefanoviča v novembri zbili násilníci pred politickým mítingom v meste Kruševac. Opozícia pripisuje vinu za udalosť spoločenskej atmosfére zastrašovania a násilia, ktorú podľa nej vyvoláva vládna koalícia vedená Vučičovou stranou.

Bývalý srbský ultranacionalista Vučič dnes deklaruje, že chce reformovať Srbsko a priviesť ho do Európskej únie. Obvinenia opozície z obmedzovania demokratických slobôd odmieta. Európsky parlament vo svojej nedávnej správe venovanej Srbsku dôrazne vyzval Belehrad, aby zlepšil situáciu v oblasti slobody prejavu a slobody médií. ​


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články