°C

Piatok, 28. február 2020. Meniny má Zlatica, zajtra Radomír.

Vážny krok po stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie a novom pláne Trumpa: Jim Mattis rezignoval

Jim Mattis
Jim Mattis
Zdroj: SITA/AP Photo/Susan Walsh, file
21.12.2018 07:25

WASHINGTON - Americký minister obrany Jim Mattis vo štvrtok rezignoval na svoju funkciu. Stalo sa tak deň po tom, čo prezident Donald Trump oznámil stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie.


"Pretože máte právo mať ministra obrany, ktorého názory na tieto a ďalšie témy sú v lepšom súlade s vašimi, verím, že je správne, aby som odstúpil z mojej pozície," napísal vyslúžený generál vo svojom rezignačnom liste.

Mattis oznámil prezidentovi Trumpovi rezignáciu počas stretnutia v Oválnej pracovni, uviedol nemenovaný zdroj z Bieleho domu pre televíziu CNN s tým, že politici mali na isté záležitosti rozdielne názory. Trump oznámil Mattisov odchod na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. "Generál Jim Mattis s vyznamenaním vo februári odstúpi po tom, čo počas uplynulých dvoch rokov slúžil mojej administratíve ako minister obrany," napísal šéf Bieleho domu v tweete. Zároveň vyzdvihol "obrovský pokrok", ktorý ozbrojené sily zaznamenali počas jeho pôsobenia. Meno nového ministra obrany podľa Trumpa oznámia čoskoro.

Nemenovaný vládny predstaviteľ sa pre CNN vo štvrtok vyjadril, že Mattis "vehementne namietal" proti odvolaniu vojakov zo Sýrie aj proti možnému stiahnutiu jednotiek z Afganistanu. Otvorene proti Trumpovmu odvolaniu jednotiek zo Sýrie Mattis nevyjadril nesúhlas, v súkromí však trval na naliehaní na prezidenta, aby svoje rozhodnutie zvrátil. Otázka vojakov v Sýrii bola len ďalšou záležitosťou, ktorá postavila Mattisa proti prezidentovi. Ich vzťah sa v uplynulých mesiacov zhoršoval.

Vo svojom rezignačnom liste Mattis zdôraznil, že sila Spojených štátov závisí z časti na sile ich spojenectiev vo svete. "Jedným z mojich hlavných presvedčení je, že naša sila ako národa je neoddeliteľne spojená so silou nášho jedinečného a komplexného systému spojenectiev a partnerstiev. Zatiaľ čo USA zostávajú nenahraditeľným národom v slobodnom svete, nemôžeme chrániť naše záujmy ani efektívne slúžiť tejto úlohe bez toho, aby sme udržovali silné spojenectvá a týmto spojencom preukazovali rešpekt," vyjadril sa politik. Mattis zároveň vyzdvihol, že je dôležité zaujať "jednoznačný" postoj voči štátom ako sú Rusko a Čína.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články