Zhromaždenie OSN schválilo globálny pakt o utečencoch: Proti boli iba USA a Maďarsko | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Zhromaždenie OSN schválilo globálny pakt o utečencoch: Proti boli iba USA a Maďarsko

Andrej Kiska na Valnom zhromaždení OSN.
Andrej Kiska na Valnom zhromaždení OSN.
Zdroj: SITA/AP
17.12.2018 20:50

NEW YORK - Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v pondelok schválilo drvivou väčšinou hlasov globálny pakt o utečencoch, ktorý posilňuje mechanizmy podpory krajinám s vysokým počtom utečencov a vyzýva jednotlivé krajiny k pomoci osobám, ktoré utekajú zo svojej krajiny z dôvodu vojny, hrozby násilia či perzekúcií.


Deklarácia, ktorá je nezáväzná, prešla vo VZ OSN pomerom hlasov 181 ku dvom, pričom jedinými dvoma krajinami, ktoré hlasovali proti nej, boli Spojené štáty a Maďarsko. Tri krajiny - Dominikánska republika, Eritrea a Líbya - sa zdržali hlasovania.

Globálny pak o utečencoch je síce súvisiacim, ale iným dokumentom ako globálny pakt o migrácii, o ktorom sa ešte len bude hlasovať a ktorý vzbudil medzi jednotlivými krajinami omnoho väčšie vášne. Tento druhý dokument totiž na rozdiel od globálneho paktu o utečencoch rieši migráciu ako celok, vrátane migrácie z ekonomických dôvodov. Proti globálnemu paktu o migrácii sa stavajú odmietavo alebo váhavo mnohé krajiny, pričom niektoré z nich už deklarovali, že ho určite nepodporia. Patria k nim Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Spojené štáty aj Austrália.

 

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články