Najhorší masaker v Grécku počas II. sv. vojny: Nesmierna nacistická pomsta, 1300 zavraždených | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Najhorší masaker v Grécku počas II. sv. vojny: Nesmierna nacistická pomsta, 1300 zavraždených

Zdroj: SITA/AP/Petros Giannakouris
13.12.2018 08:55

KALAVRYTA/PRAHA - Zavraždenie viac ako 1300 mužov z mestečka Kalavryta a okolitých dedín na severozápade Peloponézu nemeckými nacistickými jednotkami 13. decembra 1943 je najhorším jednorazovým masakrom v Grécku počas druhej svetovej vojny. Operácia Kalavryta bola odvetnou akciou za zastrelenie 78 nemeckých zajatcov gréckymi partizánskymi jednotkami v októbri toho istého roka.


Desivá noc, ktorá zmenila dejiny: VIDEO Nacisti rozpútali peklo, pogrom obludných rozmerov

Na príkaz generála Karla von Le Suireho jednotky wehrmachtu počas pochodu vypálili niekoľko dedín a zastrelili stovky civilistov. To isté postihlo aj samotnú Kalavrytu, ktorú zrovnali so zemou.

Najhorší masaker v Grécku
Zdroj: SITA/AP/Petros Giannakouris

Z viac ako päťsto mužov prežilo len 13, ženám s deťmi, ktoré boli uväznené v miestnej škole, sa z horiacej obce podarilo utiecť. Celkom počas nemeckej okupácie zahynulo vyše 400-tisíc Grékov, z toho 88 percent Židov.

Najhorší masaker v Grécku
Zdroj: SITA/AP/Petros Giannakouris

Podobný osud postihol i české obce Lidice a Ležáky. Nacisti zrovnali so zemou alebo spáchali hromadné vraždy v mnohých ďalších dedinách v celej okupovanej Európe, tento osud postihol napríklad ukrajinské Kortelisy, holandskú obec Putten, francúzsky Oradour, srbské mestá Kragujevac a Kraljevo, slovinskú obec Dražgoše, nórsku dedinu Telavag či litovskú obec Pirčiupiai.

Najhorší masaker v Grécku
Zdroj: SITA/AP/Petros Giannakouris


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/DW News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články