Extrémne protesty vo Francúzsku priniesli ovocie: Macron sa nadobro rozlúčil s daňovou reformou | Topky.sk

Pondelok, 27. máj 2019. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Extrémne protesty vo Francúzsku priniesli ovocie: Macron sa nadobro rozlúčil s daňovou reformou

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP Photo/Gustavo Garello
06.12.2018 12:20

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron zrušil zvýšenie dane z pohonných hmôt, ktoré malo začať platiť od 1. januára. Opatrenie vyvolalo niekoľkotýždňové násilné protesty v metropole Paríž a iných francúzskych mestách.


Nemenovaný predstaviteľ Elyzejského paláca pre agentúru AP potvrdil, že prezident sa rozhodol od zvýšenia dane upustiť a v rozpočte na rok 2019 sa s ním nepočíta.

Protesty, ktoré vo Francúzsku vypukli 17. novembra, si vyžiadali už štyri obete na životoch a niekoľko desiatok zranených. Blokáda ciest a dôležitých objektov spôsobuje tiež veľké finančné straty štátu i jednotlivým firmám.

Extrémne protesty vo Francúzsku
Zdroj: SITA/AP Photo/Claude Paris

Francúzsky premiér Édouard Philippe oznámil v utorok pozastavenie zvyšovania daní z pohonných hmôt a ďalšie opatrenia, zamerané na upokojenie protestov proti rastúcim životným nákladom, ktoré sa v krajine zradikalizovali.

Extrémne protesty vo Francúzsku
Zdroj: TASR/AP/Kamil Zihnioglu

Obavy z násilia neutíchajú

Parížska polícia i miestni majitelia obchodov vyjadrili obavy z prepuknutia ďalšej vlny násilia počas sobotňajších protestov tzv. žltých viest - a to aj napriek najnovším vládnym ústupkom, s ktorými v stredu súhlasil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. 

V súvislosti s plánovaným víkendovým zhromaždením v centre Paríža policajné odbory a tamojší predstavitelia na štvrtok zvolali mimoriadne schôdze. Skupiny protestujúcich si medzitým na sociálnych sieťach a diskusných skupinách zdieľajú svoje plány. Zo strachu z prepuknutia násilia budú v sobotu v centre hlavného mesta zatvorené mnohé obchody a reštaurácie. 

Avšak aj napriek ústupkom vlády časť prívržencov hnutia žltých viest podľa francúzskych médií avizovala, že budú pokračovať v protestoch, pretože najnovšie vládne opatrenia považujú stále za nedostatočné.


Galéria

Emmanuel Macron

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články