Zatkli finančnú šéfku giganta Huawei: Číňanka Wan-čou mala porušiť obchodné sankcie | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Zatkli finančnú šéfku giganta Huawei: Číňanka Wan-čou mala porušiť obchodné sankcie

Meng Wan-čou
Meng Wan-čou
Zdroj: SITA/AP Photo/Ng Han Guan
06.12.2018 06:55

MONTREAL - Kanadské úrady zatkli finančnú riaditeľku čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei. Zatknutie Meng Wan-čou si vyžiadali úrady USA, ktoré ju podozrievajú z porušovania amerických obchodných sankcií voči Iránu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA odvolávajúca sa na kanadský denník Globe and Mail.


Meng Wan-čou je dcéra zakladateľa spoločnosti Žen Čeng-feja a zastáva aj post zástupkyne predsedu správnej rady. Zatkli ju v sobotu vo Vancouveri a podľa vyjadrení kanadského ministerstva spravodlivosti jej hrozí vyhostenie do USA.

Peking voči jej zatknutiu protestoval a žiada jej okamžité prepustenie. "Kanada na žiadosť USA zatkla čínsku občianku, ktorá neporušila žiadny americký a ani kanadský zákon," uviedlo čínske veľvyslanectvo v Kanade.

Vypočúvanie Meng Wan-čou ohľadom kaucie stanovili na piatok. Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že nemôže o prípade poskytnúť žiadne bližšie informácie. Newyorská prokuratúra vyšetruje podľa denníka Wall Street Journal, či sa spoločnosť Huawei dopustila porušenia amerických sankcií zavedených voči Iránu. 

Zástupcovia Huawei podľa agentúry AFP uviedli, že si nie sú vedomí žiadnych priestupkov zo strany Wan-čou. Spoločnosti podľa ich vyjadrenia neboli poskytnuté dostatočné informácie o obvineniach.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články