Protesty v krajine lámu Macronovi väz: Jeho popularita klesá na alarmujúcu úroveň | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Protesty v krajine lámu Macronovi väz: Jeho popularita klesá na alarmujúcu úroveň

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/Ludovic Marin/ Pool via AP
18.11.2018 06:05

PARÍŽ - Popularita francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona dosahuje po ďalšom poklese už len 25 percent. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktoré prinieslo najnovšie vydanie nedeľňajších novín Journal du Dimanche.


Správa prišla deň po celonárodnom proteste proti vysokým cenám pohonných látok, ktorý podľa analytikov symbolizoval rozsiahlu nespokojnosť so 40-ročnou hlavou štátu, napísala agentúra AFP. Výsledky prieskumu inštitútu Ifop ukázali celkový pokles podpory Macrona o štyri percentuálne body oproti minulému mesiacu. Len štyri percentá respondentov odpovedali, že sú s prácou prezidenta "veľmi spokojné". Možnosť "prevažne spokojný" si zvolilo 21 percent opýtaných.

"Prevažne nespokojných" je 34 percent respondentov a 39 percent je "veľmi nespokojných". Prieskum uskutočnili 9.-17. novembra na vzorke 1957 ľudí. Výsledky sú podľa AFP v súlade s dlhodobým trendom, keď sa francúzski voliči obracajú proti svojim prezidentom krátko po ich zvolení - čo sa stalo už aj Macronovým predchodcom Francoisovi Hollandovi a Nicolasovi Sarkozymu. Macronova súčasná popularita je stále vyššia než 20-percentná podpora, ktorú mal v rovnakom čase svojho pôsobenia v úrade Hollande. U Sarkozyho išlo o 44 percent.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články