Nedeľa3. december 2023, meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara

Protest proti daniam poznačilo nešťastie: Vodička v dave spanikárila, zrazila ženu (†50)

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: SITA/AP Photo/Claude Paris)

PARÍŽ - Približne 50-ročná žena prišla o život v sobotu v západnej časti Francúzska počas celoštátnych protestov proti rastúcim daniam na pohonné hmoty, informovala agentúra AFP.

Ženu zrazilo auto, vodička ktorého spanikárila, pretože dav protestujúcich obkľúčil jej vozidlo a začal búchať na strechu. Incident sa stal v mestečku Pont-de-Beauvoisin v regióne Rónske Alpy na východe Francúzska.

Tisícky vodičov zablokovali v sobotu francúzske cesty na protest proti zvyšovaniu daní na pohonné hmoty. Dane sú súčasťou plánu prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa snaží znížiť využívanie fosílnych palív. Protestná akcia je pomenovaná "hnutie žltých viest" - podľa reflexných odevov. Účastníci tvrdia, že zvyšujúce sa dane už roky spôsobujú rast cien pohonných hmôt.

Protest proti daniam poznačilo
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Laurent Cipriani)

50-tisíc v uliciach

Do akcie sa podľa ministerstva vnútra zapojilo približne 50.000 ľudí vo viac ako 1000 zhromaždeniach na križovatkách a cestných výjazdoch po celej krajine. Skupina asi 50 protestujúcich v Paríži požadovala odstúpenie prezidenta Emmanuela Macrona. Polícia im však zabránila presunúť sa k jeho rezidencii v Elyzejskom paláci.

Prezident Macron povedal, že zvýšenie daní - ktoré majú od januára opäť narásť - nezruší. V televíznom rozhovore však priznal, že sa mu nepodarilo zmieriť "obyvateľov Francúzska s čelnými predstaviteľmi krajiny", ktorí podľa neho neprejavili dostatok ohľaduplnosti.
 

Viac o téme: NehodaProtestFrancúzsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu