Blokády ciest vo Francúzsku pokračujú piaty deň: Druhá obeť, Macron vyzýva na dialóg | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Blokády ciest vo Francúzsku pokračujú piaty deň: Druhá obeť, Macron vyzýva na dialóg

Blokády ciest vo Francúzsku
Blokády ciest vo Francúzsku
Zdroj: SITA/AP Photo/Bob Edme
21.11.2018 12:05

PARÍŽ - Protesty proti zvyšovaniu cien pohonných látok vo Francúzsku si vyžiadali druhú obeť. Svojim zraneniam v utorok podvečer podľahol 27-ročný motocyklista, ktorého v pondelok v snahe vyhnúť sa zátarasám na ceste zrazil kamión. Informoval o tom spravodajský portál LCI.


K nehode došlo v pondelok popoludní na ceste N7 v oblasti Portes-les-Valence v kraji Drôme na juhovýchode krajiny. Blokády ciest, križovatiek i diaľnic a protestné zhromaždenia proti zvyšovaniu cien pohonných látok a znižovaniu životnej úrovne pokračujú vo Francúzsku aj v stredu. Ide o v poradí už piaty deň protestov. Policajných jednotkám sa v priebehu utorka podarilo uvoľniť blokádu veľkoskladov pohonných látok a mýtnic na diaľniciach, ako aj ďalších strategických objektov.

Hnutie "žltých viest" v utorok získalo podporu odborovej organizácie Robotnícka sila (FO), ktorá vyzvala svojich členov a sympatizantov, aby sa pridali k protestom. V utorok večer, prvýkrát od vypuknutia protestov, sa k situácii vo Francúzsku vyjadril aj prezident Emmanuel Macron, ktorý za najlepší spôsob, ako sa dostať zo súčasnej krízy, označil dialóg, vysvetľovanie a "dobré načasovanie (opatrení) súčasne s hľadaním riešení v teréne". Francúzsky premiér Édouard Philippe v utorok vyjadril presvedčenie, že "zvíťazíme svojou dôslednosťou, vytrvalosťou a odhodlaním".

Protesty vo Francúzsku
Zdroj: SITA/AP Photo/Michel Euler

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner predtým odsúdil "celkový posun" demonštrácií, pričom poukázal na "radikalizáciu" a "veľmi, veľmi veľký počet zranených". Oveľa dramatickejšia ako v pevninskom Francúzsku je situácia na ostrove La Réunion, kde protesty "žltých viest" sprevádzajú pouličné nepokoje. Zranených pri nich bolo už deväť policajtov, z toho jeden ťažko. Zrážky medzi mládežou a policajtmi v uliciach sprevádza rabovanie obchodov, ničenie mestského mobiliáru i zaparkovaných áut.

K násilnostiam počas noci na stredu došlo napriek tomu, že tamojší prefekt vyhlásil zákaz vychádzania v čase od 21.00 h do 06.00 h. Na ostrov by mali v dohľadnom čase doraziť policajné posily zo Štrasburgu. Server LCI informoval, že všetky školy na ostrove zostali v stredu zavreté. Nepracuje sa v úradoch ani na poštách. Autobusy hromadnej dopravy nepremávajú. Neodvážajú sa odpadky. Protesty proti daňovej politike vlády a nízkej kúpyschopnosti obyvateľstva si od soboty vo Francúzsku vyžiadali dve obete a vyše 500 zranených.


Galéria

Blokády ciest vo Francúzsku Protesty vo Francúzsku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články