Spustošená Kalifornia volá o pomoc: Tisíce zničených domov a 42 nevinných obetí | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Spustošená Kalifornia volá o pomoc: Tisíce zničených domov a 42 nevinných obetí

Požiare v Kalifornii
Požiare v Kalifornii
Zdroj: TASR/AP
13.11.2018 08:50

PARADISE - Najmenej 42 životov si vyžiadal mohutný lesný požiar, ktorý už niekoľko dní pustoší sever Kalifornie. Čo do počtu obetí ide o najhorší lesný požiar v dejinách tohto amerického štátu, informovala v utorok agentúra AFP.


S plameňmi, ktoré sa šíria na úpätí pohoria Sierra Nevada severne od mesta Sacramento, už päť dní bojujú tisíce požiarnikov. Členovia pátracích tímov našli v pondelok telesné pozostatky ďalších 13 ľudí, čím celkový počet obetí stúpol na 42. Požiar známy pod označením Camp Fire (táborák) zničil od 8. novembra už približne 6500 domov v meste Paradise, ktoré bolo z veľkej časti premenené na zhorenisko.  

Kalifornským hasičom prišli na pomoc aj kolegovia z iných ďalších štátov vrátane Washingtonu či Texasu. V oblasti momentálne zasahuje viac ako 5100 hasičov, ktorí sa snažia zabrániť ďalšiemu šíreniu plameňov. Zatiaľ sa ich podarilo lokalizovať len na približne 25 percent. Obhorené pozostatky obetí pomáhajú antropológovia, ktorí majú k dispozícii DNA laboratória.   

Veľký lesný požiar (Woolsey Fire) sužuje aj juh Kalifornie v blízkosti mesta Malibu, kde býva množstvo hollywoodskych celebrít. O život tam prišli už minimálne dvaja ľudia. Požiar pri Malibu je podobne rozsiahly ako ten na severe, ale nie je zďaleka taký deštruktívny. Požiare, ktorých šírenie napomáha silný vietor, už celkovo vyhnali z domovov približne 250.000 obyvateľov Kalifornie. Zranenia dovedna utrpelo už najmenej šesť hasičov. 

Prezident USA Donald Trump vyhlásil Kaliforniu za štát zasiahnutý veľkou prírodnou katastrofou a nariadil uvoľnenie federálnej pomoci pre najviac postihnuté okresy Butte, Los Angeles a Ventura. Podľa agentúry AFP by Camp Fire mohol byť vôbec najtragickejším požiarom v USA za posledné storočie. Obrovský požiar Cloquet Fire, ktorý v roku 1918 zničil sever štátu Minnesota, si vyžiadal 1000 ľudských životov. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články