FOTO Trump na návšteve pekla: Najsmrteľnejší lesný požiar storočia ešte stále besnie | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

FOTO Trump na návšteve pekla: Najsmrteľnejší lesný požiar storočia ešte stále besnie

Donald Trump v Kalifornii
Donald Trump v Kalifornii
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci
17.11.2018 21:50

PARADISE - Americký prezident Donald Trump pricestoval do severnej Kalifornie, ktorú sužuje najsmrteľnejší lesný požiar storočia v Spojených štátoch. Miestne úrady medzičasom potvrdili 71 obetí na životoch, pričom sa pokúšajú lokalizovať 1011 ľudí, no zároveň zdôrazňujú, že zrejme nie všetci sú nezvestní.


Šerif Kory Honea upozornil, že zoznam je dynamický a môže obsahovať niektoré mená duplicitne, prípadne nesprávne napísané. "Stále prijímame telefonáty a stále preverujeme e-maily," vyjadril sa s tým, že v zozname nezvestných môžu byť aj ľudia, ktorí pred požiarom ušli a neuvedomujú si, že ich niekto mohol nahlásiť ako nezvestných. Trumpa v Kalifornii privítali dvaja guvernéri, končiaci i novozvolený, obaja demokrati a jeho hlasní kritici. Prezident priletel na leteckú základňu Beale, severne od Sacramenta, a ďalej pokračoval helikoptérou.

Donald Trump v Kalifornii
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci

Požiar vypukol 8. novembra a takmer úplne zničil mesto Paradise, ktoré malo 27-tisíc obyvateľov, a vážne poškodil aj ďalšie oblasti. Úrady v súčasnosti uvádzajú, že zničil vyše 9800 domov a vyhnal z domovov okolo 52-tisíc ľudí. S požiarom, ktorý zasiahol 598 kilometrov štvorcových a je spolovice pod kontrolou, bojuje viac ako 5600 hasičov.

Donald Trump v Kalifornii
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci

Šéf Bieleho domu by mal neskôr navštíviť aj juh štátu, kde si lesné požiare vyžiadali minimálne troch mŕtvych a zničili viac ako 600 domov a ďalších stavieb. Trump však rozhneval mnohých obyvateľov Kalifornie obvineniami, že za požiare môže zlá správa lesov. Tie najprv zdieľal prostredníctvom Twitteru a zopakoval ich aj tesne pred návštevou.

Donald Trump v Kalifornii
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci


Galéria

Donald Trump v Kalifornii Donald Trump v Kalifornii Donald Trump v Kalifornii Donald Trump v Kalifornii

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články