Sobota, 3. december 2022. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara.

Reštaurácia zavretá kvôli otrave Skripaľa: Veľké otvorenie po ôsmich mesiacoch, obavy sú preč

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Jonathan Brady/PA via AP

SALISBURY - Reštauráciu Zizzi v anglickom meste Salisbury, ktorá bola od marca zavretá v súvislosti s pokusom o otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, tento týždeň po ôsmich mesiacoch opäť otvoria. Informovala o tom v pondelok televízia Sky News.


Reštaurácia, špecializujúca sa na taliansku kuchyňu, začne svoje služby poskytovať opäť v utorok. Jej hostia v tento deň zaplatia za konzumáciu dobrovoľný príspevok. Celá utorková tržba pôjde na charitu: pre nadácie Rose Gale Trust a Children's Chance. Manažér reštaurácie Phil Boyd vysvetlil, že takýmto spôsobom chce reštaurácia podporiť miestnu komunitu, ktorá prežila niekoľko ťažkých mesiacov. Boyd ešte poznamenal, že reštaurácia svojich hostí privíta vo vynovenom interiéri a s novým jesenným menu.

Reštaurácia Zizzi bola jedným z miest v Salisbury, kde polícia na jar tohto roku našla stopy po nervovoparalytickej látke použitej pri útoku na agenta Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ktorí tam v inkriminovaný deň jedli. Jej znovuotvorenie po prehliadke povolil príslušný úrad verejného zdravotníctva. K útoku na Skripaľa a jeho dcéru došlo 4. marca v Salisbury, pričom podľa Británie bola pri ňom použitá nervovoparalytická látka novičok. Británia z jeho uskutočnenia podozrieva agentov GRU. Podľa webového portálu Bellingcat ide o plukovníka GRU Anatolija Čepigu a lekára tejto tajnej služby Alexandra Miškina. Tí v kauze figurovali pod menami Ruslan Boširov a Alexej Petrov. Rusko obvinenia z pokusu o Skripaľovu vraždu od začiatku odmieta.

Skripaľa v roku 2006 v Rusku odsúdili za špionáž pre Britániu a udelili mu trest 13 rokov väzenia – v roku 2010 ho však prepustili v rámci americko-ruskej výmeny špiónov. Po svojom zatknutí v Moskve v decembri 2004 sa Skripaľ priznal, že ho v roku 1995 naverbovali britské špeciálne služby a že im poskytoval informácie o ruských agentoch v Európe, za čo dostal vyše 100.000 dolárov.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články