Súd oslobodil kresťanku odsúdenú na smrť za bohorúhačstvo: Islamisti v krajine sa búria | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Súd oslobodil kresťanku odsúdenú na smrť za bohorúhačstvo: Islamisti v krajine sa búria

V Pakistane protestovali v dôsledku rozsudku. Islamisti v krajine sa búria.
V Pakistane protestovali v dôsledku rozsudku. Islamisti v krajine sa búria.
Zdroj: SITA/AP Photo/K.M. Chaudary
31.10.2018 09:40

ISLAMABAD - Pakistanský najvyšší súd v stredu oslobodil kresťanku, ktorú ešte v roku 2010 odsúdili na smrť za bohorúhačstvo. Ako píše agentúra DPA, toto rozhodnutie označujú analytici za oficiálny pokus vzoprieť sa islamistom.


Najvyšší súd vedený Sákibom Nisárom nariadil okamžité prepustenie pakistanskej kresťanky Ásije Nórínovej, známejšej pod menom Ásijá bíbí. Trojčlenný tribunál rozhodol, že obvinenia voči nej neboli dostatočne podložené a preto nebol dôvod na jej potrestanie. Úrady v okolí súdu v hlavnom meste Islamabad sprísnili bezpečnostné opatrenia, pretože islamistické skupiny pohrozili demonštráciami v prípade, že bude rozsudok smrti zrušený. Priaznivci radikálnych duchovných zablokovali cesty v Islamabade a v meste Karáči na juhu krajiny a protestné zhromaždenia sa uskutočnili i v ďalších mestách.

V Pakistane protestovali v
Zdroj: SITA/AP Photo/K.M. Chaudary

Ásiju bíbí odsúdil na smrť súd v provincii Pandžáb v roku 2010 na základe zákona o bohorúhačstve, ktorého sa mala dopustiť v konflikte s moslimkami počas práce na farme. Súd vyššej inštancie v roku 2014 tento rozsudok na základe kontroverzných zákonov o bohorúhačstve potvrdil. Prípad vyvolal reakcie po celom svete a v roku 2011 dokonca zavraždili guvernéra Pandžábu Salmána Tásíra, ktorý proti týmto sporným zákonom vystupoval.

V Pakistane protestovali v
Zdroj: SITA/AP Photo/K.M. Chaudary

Analytici tvrdia, že najnovšie rozhodnutie súdu v Islamabade by malo obnoviť dôveru náboženských menšín voči pakistanským štátnym inštitúciám. "Toto rozhodnutie sa dá považovať za smelý pokus štátu postaviť sa islamistom," povedal podľa DPA analytik Irfán Šáhzád. Kritici pripomenuli, že pakistanskí moslimovia často využívajú zákony o bohorúhačstve na prenasledovanie a zastrašovanie náboženských menšín. Rímske Koloseum 24. februára tohto roka rozsvietili na červeno, čím si pripomenuli prenasledovaných kresťanov - vrátane Ásije Nórínovej. Jej manžel a jedna z jej dcér sa pri tejto príležitosti v Ríme stretli s pápežom Františkom, informovala agentúra Reuters.


Galéria

V Pakistane protestovali v V Pakistane protestovali v V Pakistane protestovali v

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články