Juncker to povedal bez servítky: Orbán tu už jednoducho nemá miesto | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Juncker to povedal bez servítky: Orbán tu už jednoducho nemá miesto

Viktor Orban a Jean-Claude Juncker
Viktor Orban a Jean-Claude Juncker
Zdroj: SITA
12.10.2018 16:55

BUDAPEŠŤ - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán už nemá miesto v Európskej ľudovej strane (EPP), povedal v rozhovore pre piatkové vydanie francúzskeho denníka Le Monde predseda Európskej komisie za EPP Jean-Claude Juncker. Podľa spravodajského servera ATV.hu Juncker pripomenul, že to už konštatoval 20. septembra na salzburskej schôdzke EPP.


"Aj keď si ho (Orbána) ako človeka vážim, vidím rozpor v tom, čo rozpráva, a medzi kresťanskodemokratickými hodnotami, na ktorých je EPP založená," povedal predseda EK. To by sa podľa neho mohlo zmeniť iba v prípade, že by maďarský premiér zaručil, že si bude ctiť základné hodnoty európskych ľudovcov a ich volebný program.

Proces konca kariéry Orbána v politickej skupine EPP v Európskom parlamente sa už začal. Povedal to 13. septembra v rozhovore maďarský politológ Péter Krekó v reakcii na to, že deň predtým poslanci Európskeho parlamentu schválili kritickú správu o stave demokracie v Maďarsku.

Správu vypracovala odborná komisia zostavená holandskou europoslankyňou z frakcie Zelených Judith Sargentiniovou. Podľa tohto dokumentu existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt. Schválenie správy v EP bolo prvým krokom k začatiu konania voči Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články