Panika na svetových burzách: Po poklese amerických akcií sa prudko prepadajú aj trhy v Ázii | Topky.sk

Pondelok, 17. jún 2019. Meniny má Adolf, zajtra Vratislav.

Panika na svetových burzách: Po poklese amerických akcií sa prudko prepadajú aj trhy v Ázii

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
11.10.2018 13:30

SINGAPUR - Akcie na burzách v Ázii dnes výrazne oslabili, a nadviazali tak na prudký stredajší výpredaj na akciových trhoch v Spojených štátoch. Hlavné akciové indexy odpísali okolo štyroch percent, súhrnný index bez Japonska je najnižší za rok a pol. Prepad zasiahol aj Česko. Nervozitu investorov vyvoláva okrem dopadov globálnej obchodnej vojny tiež rast výnosov dlhopisov americkej vlády.


Hrozí ďalšia veľká hospodárska kríza: Odborníci varujú, najhoršie sociálne dopady za 50 rokov

Prudký pokles na amerických akciových trhoch viedol k prepadu aj na trhoch v Ázii, pričom hlavný index šanghajskej burzy zaznamenal vo štvrtok 4-ročné minimum. Výrazný pokles zaznamenali v rovnaký deň aj kľúčové akciové indexy v Japonsku, Južnej Kórei a Austrálii.

Hlavný index šanghajskej burzy Shanghai Composite Index sa vo štvrtok prepadol o 5,2 % a uzatvoril na úrovni 2583,46 bodu. To je najnižšia hodnota hlavného indexu šanghajskej burzy od novembra 2014.

Tokio
Panika na svetových burzách:
Zdroj: SITA/AP/Eugene Hoshiko

Problémy aj na ďalších burzách

Výrazne klesol aj hlavný index burzy v Tokiu Nikkei pre 225 akcií. Ten dosiahol na záver štvrtkového obchodovania 22.590,86 bodu, čo predstavuje pokles o 3,9 %. V podobnom rozsahu sa znížili aj hlavné indexy v Hongkongu (3,7 %), Soule (4,4 %) a v Austrálii. Tamojší hlavný akciový index S&P/ASX 200 klesol o 2,7 % na 5883,80 bodu. Akciové trhy išli nadol aj na Taiwane a v ďalších krajinách juhovýchodnej Ázie.

Hongkong
Panika na svetových burzách:
Zdroj: SITA/AP/Kin Cheung

Čierna streda

Akcie v Spojených štátoch v stredu prudko oslabili, hlavné indexy odpísali viac ako tri percentá a zaznamenali najvyšší denný prepad za osem mesiacov. Investori sa zbavovali rastových titulov na čele s technologickými spoločnosťami, kde boli straty ešte výraznejšie. Jednou z hlavných príčin prudkého poklesu cien akcií je rýchly rast výnosov amerických štátnych dlhopisov. Napríklad obligácie so splatnosťou desať rokov, ktoré sú považované za ukazovateľ vývoja firemných dlhov aj vývoja sadzieb hypoték, sa dostal nad 3,2 percenta. Dôvodom sú aj obavy z ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb a eskalácie obchodných sporov.

Kľúčový index newyorskej burzy Dow Jones Industrial Average zaznamenal najväčšiu stratu za posledných osem mesiacov, keď klesol o 3,1 % na 25.598,74 bodu. O vyše 3 % klesol aj index S&P 500. Pokles predstavoval 3,3 %, pričom index dosiahol 2785,68 bodu. Dôvodom je, že firmy Apple a Amazon, čo sú najhodnotnejšie spoločnosti v rámci tohto indexu, evidovali v stredu najhorší deň za posledné dva roky. Akcie firmy Apple klesli o 4,6 % a v prípade Amazonu pokles predstavoval až 6,2 %.

Kompozitný index Nasdaq klesol o 4,1 % na 7422,05 bodu a za posledných päť dní zaznamenal pokles až o 7,5 %. Straty evidoval aj index Russell 2000, ktorý zahrňuje akcie menších firiem. Ten klesol o 2,9 % na 1575,41 bodu.

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais

Podľa Trumpa sa FED zbláznil

Investori sa obávajú ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb v USA. K politike centrálnej banky sa opäť vyjadril americký prezident Donald Trump, ktorý v stredu vyhlásil, že Federálny rezervný systém (Fed) robí postupným zvyšovaním úrokových sadzieb chybu. "Myslím, že Fed sa zbláznil," zahlásil Trump.

Nálady na trhoch ale ovplyvňuje aj pokračujúci obchodný spor medzi USA a Čínou. Na to už reagoval Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zhoršil vyhliadky rastu svetovej ekonomiky, pričom ako dôvod uviedol práve rastúce úrokové sadzby a pokračujúce obchodné spory. MMF najnovšie očakáva, že svetová ekonomika v tomto aj budúcom roku vzrastie o 3,7 %, teda rovnako ako vlani. Doteraz fond počítal v rokoch 2018 a 2019 s rastom na úrovni 3,9 %.

Vplyv v Česku

"Všeobecne vzaté, Česko je veľmi špecifické. Veľmi často nijako nereaguje na podnety z USA a podobne. Dnešok je preto relatívne vzácny úkaz, kedy aj české akcie padajú. Dotýka sa to však predovšetkým akciových titulov, ktoré sú obchodované aj v zahraničí," tvrdí podľa idnes.cz Jiří Kostka, analytik Komerčnej banky.

"Globálni investori stále radia Českú republiku medzi rozvíjajúce sa trhy. Ak burzy zachváti panika, majú akcie z rozvíjajúcich sa trhov tendenciu klesať viac než ich americké alebo západoeurópske náprotivky," dodal Tomáš Pfeiler, portfólio manažér spoločnosti Cyrrus.


Galéria

Ilustračné foto Tokio Hongkong Donald Trump

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články