°C

Štvrtok, 1. október 2020. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

Udalosť, ktorá rozdelila Nemecko: Podozrivého zo zabitia v Chemnitzi prepustia z väzby

Vražda v Chemnitzi vyvolala vlnu masových protestov.
Vražda v Chemnitzi vyvolala vlnu masových protestov.
Zdroj: SITA/AP Photo/Jens Meyer
18.09.2018 19:07

BERLÍN - Tri týždne po smrteľnom útoku nožom na 35-ročného Nemca v meste Chemnitz na východe krajiny, ktorý vyvolal násilné protesty, rozhodol súd o predbežnom prepustení jedného zo zadržaných podozrivých z väzby. Podľa agentúry DPA to oznámil jeho obhajca a neskôr potvrdila aj prokuratúra.


Súd v Chemnitzi na pojednávaní zameranom na preskúmanie dôvodov väzby zrušil zatykač vydaný na 22-ročného Iračana Yousifa A., uviedol právny zástupca tohto muža. Prokuratúra doplnila, že jeho vyšetrovanie bude pokračovať.

Vo vyšetrovacej väzbe zostáva druhý zadržaný, ktorým je 23-ročný Sýrčan, pretože v jeho prípade naďalej existuje dôvodné podozrenie, oznámila prokuratúra v Chemnitzi. Polícia stále pátra po treťom podozrivom, 22-ročnom Iračanovi, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač na základe obvinenia z účasti na vražde.

Právny zástupca Iračana vo vyjadrení na svojej webovej stránke zdôraznil, že je len "výplodom fantázie prokuratúry", že by jeho mandant mohol byť spolupáchateľom. "Nijaký očitý svedok neobvinil môjho mandanta z účasti na čine. Svedkovia ho na fotografiách nedokázali identifikovať. Polícia našla nôž s krvou obete. Ale odtlačky prstov môjho mandanta sa na ňom nenachádzali," priblížil právnik Ulrich Dost-Roxin.

Vražda v Chemnitzi vyvolala
Zdroj: SITA/AP Photo/Jens Meyer

Oboch žiadateľov o azyl zadržali pre podozrenie, že 26. augusta v skorých ranných hodinách po hádke dvoch skupín ľudí na ulici nožom smrteľne dobodali 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi a dvoch ďalších mužov sčasti vážne zranili. Naďalej prebieha pátranie po ďalšom podozrivom, 22-ročnom Iračanovi, na ktorého vydali aj medzinárodný zatykač.

Po násilnom trestnom čine, ku ktorému došlo počas vtedajších víkendových mestských slávností v Chemnitzi, sa v meste opakovane konali demonštrácie a počas výtržností bolo zaznamenané aj násilie voči cudzincom zo strany pravicových extrémistov. Na zhromaždeniach proti migračnej politike nemeckej vlády sa zúčastnili pravicoví radikáli z celej krajiny.

Voči viacerým osobám prebieha vyšetrovanie okrem iného za použitie symbolov protiústavných organizácií. Dvoch mužov už odsúdili za hajlovanie, v jednom prípade na päť mesiacov väzenia a v druhom na podmienečný osemmesačný trest odňatia slobody.

Odvolali šéfa tajnej služby

Prezident nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen odchádza z funkcie v dôsledku kontroverzných výrokov na adresu xenofóbnych nepokojov vo východonemeckom meste Chemnitz. Maasen bude ďalej zastávať funkciu štátneho tajomníka na spolkovom ministerstve vnútra. S odvolaním sa na utorňajšie vyhlásenie spolkovej vlády o tom informovala agentúra DPA.

Kritici Maassena obviňujú, že zľahčoval proticudzinecké násilie v meste Chemnitz, pričom niektorí tvrdia, že mal blízke vzťahy s krajne pravicovými politikmi.


Galéria

Vražda v Chemnitzi vyvolala Vražda v Chemnitzi vyvolala

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články