°C

Nedeľa, 5. júl 2020. Meniny má Cyril a Metod, zajtra Patrícia, Patrik.

Demonštranti v irackej Basre podpálili iránsky konzulát: Teherán incident ostro odsúdil

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Nabil al-Jurani
08.09.2018 06:55

BASRA - Demonštranti v juhoirackej Basre v piatok zaútočili na iránsky konzulát a podpálili časť komplexu jeho budov. Iránska vláda tento incident ostro odsúdila, informovala agentúra DPA.


Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí v tejto súvislosti uviedol, že Teherán očakáva "okamžité zatknutie a potrestanie páchateľov" útoku. Pripomenul tiež, že iracká vláda má povinnosť zaručiť bezpečnosť diplomatických misií na svojom území. Podľa iránskeho hovorcu bol piatkový útok na konzulát vopred naplánovaný s cieľom poškodiť priateľské vzťahy medzi Iránom a Irakom. 

Hovorca dodal, že budova konzulátu bola pri útoku vážne poškodená, ale žiaden z diplomatov či civilných zamestnancov nebol zranený. Basra, ktorá je metropolou dlho zanedbávaného južného Iraku, kde žijú prevažne príslušníci irackej šiitskej moslimskej komunity, zažíva v týchto dňoch zažíva doposiaľ najhoršiu fázu v niekoľko mesiacov trvajúcich nepokojoch. Ľudí tam vyhnali do ulíc výpadky elektrickej energie, ku ktorým dochádzalo v lete počas mimoriadnych horúčav, ako aj nedostatok pracovných miest a vládnych služieb či zakorenená korupcia.

Situáciou v Basre sa v sobotu budú zaoberať aj poslanci irackého parlamentu. Násilnosti, do ktorých nepokoje v Basre prerástli, si tento týždeň vyžiadali osem obetí na životoch a desiatky zranených z radov demonštrantov i príslušníkov bezpečnostných zložiek. K sociálnym protestom na juhu Iraku dochádza v čase, keď je krajina bez fungujúcej vlády. Súperiacim blokom v parlamente sa totiž zatiaľ nepodarilo dospieť k dohode o jej vytvorení. Jablkom sváru je sila jednotlivých politických blokov v parlamente. Dve proti sebe stojace zoskupenia totiž zhodne tvrdia, že v ňom disponujú väčšinou.

Jedným z nich je blok pod vedením vplyvného šiitského duchovného Muktadu Sadra a úradujúceho premiéra Hajdara Abádího združujúci 16 subjektov, druhým konkurenčná koalícia pod vedením exministra dopravy Hádího Ámirího a zoskupenie okolo expremiéra Núrího Málikího. Ustanovujúca schôdza irackého parlamentu sa konala tento pondelok. Poslancom na nej mali zvoliť nového predsedu parlamentu, čo sa im však nepodarilo v dôsledku bojkotu viacerých politických subjektov. Ďalší pokus o voľby šéfa parlamentu bude 15. septembra.

Do priestoru letiska v Basre dopadli štyri rakety

Neznámi útočníci vypálili v sobotu do priestoru letiska v irackom meste Basra štyri neidentifikované rakety. Pri útoku nebol nikto zranený, napísala agentúra AP. K zodpovednosti za útok, ku ktorému došlo približne o 08.00 h miestneho času (07.00 h SELČ) sa bezprostredne po jeho uskutočnení neprihlásil. 

Nemenovaný iracký predstaviteľ pre AP uviedol, že zatiaľ nie je jasné, kto za raketovým útokom na letisko v Basre stojí, avšak došlo k nemu po rušnej noci, keď stovky protestujúcich podpálili budovu iránskeho konzulátu v Basre a útočili aj na ďalšie iránske objekty v tomto meste.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články