°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

Nové odhalenie v kauze Skripaľovci: Detailný plán cesty Rusov za svojím travičským cieľom

Zdroj: SITA/AP/Metropolitan Police
06.09.2018 09:00

LONDÝN - Británia v stredu obvinila dvoch ruských občanov z útoku nervovo paralytickou látkou proti bývalému ruskému agentovi Sergejovi Skripaľovi a jeho dcére Julii. Podľa úradov muži cestovali pod falošnými menami Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Do Británie prileteli 2. marca a krajinu opäť opustili 4. marca, niekoľko hodín po tom, čo k útoku došlo.


Kauza Skripaľovci naberá na obrátkach: Prvé FOTO Rusov, ktorí ich mali otráviť

Metropolitná polícia zverejnila podľa agentúry AP časový harmonogram pohybu oboch podozrivých a obrátila sa na verejnosť o poskytnutie ďalších prípadných informácií.

Nové odhalenie v kauze
Zdroj: SITA/AP/Metropolitan Police

2. marca 2018

15:00 miestneho času (16:00 SEČ): Dvaja muži s pasmi na mená Alexander Petrov a Ruslan Boširov prileteli z Moskvy na letisko Gatwick na linke SU2588 ruskej spoločnosti Aeroflot.

17:40 Dvojica dorazila z letiska vlakom na železničnú stanicu Victoria v Londýne.

18:00 Muži prestúpili na mestskú hromadnú dopravu smerom do stanice Waterloo v Londýne a potom sa ubytovali v hoteli City Stay vo východnom Londýne, kde strávili dve noci.

Nové odhalenie v kauze
Zdroj: SITA/AP/PA/Ryan Hooper

3. marca

11:45 Dvojica dorazila na stanicu Waterloo a nastúpila do vlaku idúceho do mesta Salisbury, ležiaceho asi 145 kilometrov juhozápadne od Londýna.

14:25 Príchod oboch mužov do Salisbury.

Nové odhalenie v kauze
Zdroj: SITA/AP/Metropolitan Police

16:10 Petrov a Boširov odišli zo Salisbury do Londýna vlakom potom, čo podľa dedukcií vyšetrovateľov preskúmali terén.

20:05 Dvojica sa vrátila späť do svojho londýnskeho hotela.

4. marca

8:05 Muži odišli londýnskym metrom zo svojho hotela na stanicu Waterloo a nastúpili do vlaku smerujúceho do Salisbury.

11:48 Bezpečnostné kamery zaznamenali oboch Rusov, ako opúšťajú železničnú stanicu v Salisbury.

11:58 Muži boli podľa polície zaznamenaní v blízkosti Skripaľovho domu chvíľu pred útokom.

Nové odhalenie v kauze
Zdroj: SITA/AP/Metropolitan Police

13:05 Kamery zaznamenali oboch podozrivých, ako sa vracajú smerom k stanici.

13:50 Petrov a Boširov boli natočení na video na Salisburskej stanici.

Nové odhalenie v kauze
Zdroj: SITA/AP/Metropolitan Police

Nové odhalenie v kauze
Zdroj: SITA/AP/Metropolitan Police

16:45 Dvojica sa vrátila späť do Londýna na stanicu Waterloo.

18:30 Muži nastúpili do londýnskeho metra a zamierili na letisko Heathrow.

19:28 Bezpečnostné kamery zachytili ​​dvojicu, ako prechádza pasovou kontrolou na letisku Heathrow.

Nové odhalenie v kauze
Zdroj: SITA/AP/Metropolitan Police

Nové odhalenie v kauze
Zdroj: SITA/AP/Metropolitan Police

22:30 Muži odleteli z Londýna späť do Moskvy na palube letu SU2585 spoločnosti Aeroflot.

Moskva spochybňuje autentickosť fotografie

Rusko spochybňuje autentickosť snímok, ktoré podľa Londýna zachytávajú dvoch hlavných podozrivých v prípade otrávenia bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije.  Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v relácii 60 minút, ktorú v noci na štvrtok odvysielala televízia Rossija 1, však upozornila na nezrovnalosti na spomínaných fotografiách.

Podľa nej screenshoty z bezpečnostných kamier zachytávajú podozrivých síce osve, ale na rovnakom pozadí a v rovnakom čase. Zacharovová preto špekulovala, že buď dátum a čas pridali na snímky dodatočne, "alebo sa (títo) príslušníci GRU naučili byť v rovnakom čase na dvoch rôznych fotografiách". "To už je trolling na úrovni Boha," dodala Zacharovová.  

V rozhovore vyslovila predpoklad, že snímky mohli vzniknúť po prílete, preto podozriví museli mať britské vízum. Upozornila, že britské úrady pred vydaním takýchto víz zhromažďujú o žiadateľoch biometrické a iné údaje. Zacharovová okrem toho informovala, že ruské ministerstvo zahraničných vecí si v stredu, po zverejnení mien podozrivých Rusov, predvolalo britského veľvyslanca v Moskve Laurieho Bristowa a žiadalo okrem iného o poskytnutie odtlačkov prstov podozrivých Rusov. 

Britská strana však túto žiadosť odmietla, podobne nie je ochotná poskytnúť ani čísla pasov, ich patronymá a iné osobné údaje. Podľa Zacharovovej Rusko teraz očakáva, že sa k týmto údajom bude môcť dostať cez Interpol. Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie tiež pripomenula tvrdenie britskej strany, že má údaje o dátume, čase a čísle letu, ktorým podozriví údajne pricestovali do Británie.

V súvislosti s tým Zacharovová vyjadrila údiv, že ich Británia ani po polroku neposkytla Rusku, aby mohlo v tejto záležitosti spustiť vlastné pátranie. Zacharovová zároveň v mene Ruska uviedla, že aj napriek neústretovému prístupu Londýna je Moskva stále otvorená spolupráci s Britániou v prípade Skripaľ.

Za otravu Skripaľovcov je zodpovedný Putin

Ruský prezident Vladimir Putin nesie veľmi veľkú zodpovednosť za otravu bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije nervovoparalytickou látkou novičok. V rozhovore pre spravodajskú televíziu Sky News to vo štvrtok povedal štátny tajomník britského ministerstva vnútra Ben Wallace.

Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP Photo/Pavel Golovkin, Pool

"Sme presvedčení, že táto operácia bola schválená na vysokej úrovni (vedenia) ruského štátu," povedal Wallace, pričom Británia zo spáchania útoku na Skripaľovcov obviňuje dvoch agentov ruskej vojenskej rozviedky GRU. "Jestvuje niečo také, ako je zodpovednosť a nariadenie... Je jasné, že toto schválil niekto vyšší ako GRU, pretože tu boli použité pravé pasy. K chemickým zbraniam sa len tak ľahko nedostanete," priblížil Wallace.

Na otázku Sky News, či by za otravu Skripaľovcov mohol byť zodpovedný Putin, britský štátny tajomník odpovedal: "Za činnosť tohto štátneho orgánu v konečnom dôsledku je - zodpovednosť spočíva na lídrovi tej krajiny. Tak by to bolo aj v každom inom štáte," dodal Wallace.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články