Ďalší útok koalície vedenej Saudskou Arábiou v Jemene: Najmenej 50 obetí | Topky.sk

Streda, 23. január 2019. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Ďalší útok koalície vedenej Saudskou Arábiou v Jemene: Najmenej 50 obetí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
09.08.2018 21:15

SANÁ - Najmenej 43 ľudí zahynulo pri štvrtkovom útoku vojenskej koalície vedenej Saudskou Arábiou na severe Jemenu. Informovalo o tom v metropole Saná jemeské ministerstvo zdravotníctva, ktoré je kontrolované šiitskými povstalcami. Ďalších 63 ľudí bolo pri útokoch podľa ministerstva zranených.


Koalícia vedená Saudskou Arábiou medzitým uviedla, že v provincii Saada útočila na jemenských povstalcov, ktorí v stredu odpálili raketu na mesto Džázán na juhozápade Saudskej Arábie. Pri útoku zahynula jedna osoba a zranenia utrpelo ďalších 11 ľudí.

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) na sociálnej sieti Twitter uviedol, že jedna z nemocníc v Saada po útoku "prijala telá 29 detí, všetkých vo veku do 15 rokov". Nemocnica zároveň prijala 48 zranených vrátane 30 detí.

Miestni kmeňoví vodcovia uviedli, že autobus viezol miestnych civilistov vrátane mnohých detí. Nálet ich zasiahol blízko trhoviska v provincii Saada, ktorú ovládajú povstalci. Nebolo bezprostredne jasné, koľko pasažierov autobusu je medzi obeťami. Hovorca koalície vo vyhlásení trval na tom, že štvrtkový útok v Saada je "legitímna vojenská operácia" a je "v súlade s medzinárodným humanitárnym právom".

Jemenskí povstalci - polovojenské oddiely známe ako húsíovia - bojujú s podporou Iránu proti medzinárodne uznanej jemenskej vláde. Tú podporuje vojenská koalícia arabských štátov pod velením Saudskej Arábie susediacej s Jemenom. Na jej územie húsíovia v posledných mesiacoch odpálili už niekoľko desiatok rakiet.

Občianska vojna v Jemene trvá už vyše tri roky, od marca 2015. Výsledkom konfliktu v najchudobnejšej krajine arabského sveta je už viac než 10.000 mŕtvych, vyše dva milióny vysídlených osôb a v súčasnosti celosvetovo najhoršia humanitárna kríza.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články