Lekári robili prvú obhliadku tiel zavraždených ruských novinárov, toto sú ich zistenia | Topky.sk

°C

Sobota, 7. december 2019. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Lekári robili prvú obhliadku tiel zavraždených ruských novinárov, toto sú ich zistenia

Na snímke zavraždení ruskí novinári
Na snímke zavraždení ruskí novinári
Zdroj: Facebook Khodorkovsky Communications Center
03.08.2018 07:40

MOSKVA - Lekári, ktorí robili prvú obhliadku tiel ruských novinárov zavraždených v Stredoafrickej republike (SAR), na nich nenašli žiadne stopy po mučení. Informovalo o tom vo štvrtok v Moskve ruské ministerstvo zahraničných vecí. Jeho hovorkyňa Marija Zacharovová uviedla, že na telách boli len strelné zranenia.


Agentúra Interfax vo štvrtok vo svojej správe citovala stredoafrický denník Palmares Centrafrique, ktorý s odvolaním sa na svoje zdroje napísal, že trojicu ruských novinárov uniesli a vypočúvali povstalci z oddielu Nureddina Adema - jedného z vodcov islamistického hnutia Séléka. Títo povstalci ovládajú okolie mesta Dekoa, ktoré leží na polceste medzi mestami Sibut a Kaga Bandoro, kde boli Rusi zavraždení.

Centrum riadenia vyšetrovaní (CUR) - založené bývalým ruským ropným magnátom Michailom Chodorkovským, ktoré platilo cestu novinárov do SAR, aby tam nakrútili film o súkromných vojenských spoločnostiach, - však upozornilo, že miestnym novinárom "sa nedá veriť". CUR dodalo, že nedisponuje informáciami o únose a vypočúvaní novinárov islamistami.

Obeťou útoku, ktorý sa v SAR odohral 31. júla, sa stali novinár Orchan Džemaľ, režisér a dokumentarista Alexandr Rastorgujev a kameraman Kirill Radčenko. Tí tam nakrúcali film o súkromných vojenských spoločnostiach.

Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy ruskí novinári chceli v SAR navštíviť základňu, na ktorej údajne prechádzajú výcvikom žoldnieri z Ruska. Na základňu ich však nevpustili, pretože nemali akreditáciu od ministerstva obrany SAR, dodalo Echo Moskvy.

Na tejto základni podľa Echa Moskvy pôsobí aj súkromná vojenská spoločnosť známa pod názvom Vagnerova skupina, spájaná s oligarchom Jevgenijom Prigožinom, o ktorom sa v ruských médiách píše ako o "Putinovom kuchárovi". Žoldnieri z Vagnerovej skupiny sa podľa Echa Moskvy zapojili do bojových operácií v Donbase a pôsobia aj v Sýrii.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články