Na toto čakal celý svet: Zachránených futbalistov prepustili z nemocnice, dojímavé slová | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Na toto čakal celý svet: Zachránených futbalistov prepustili z nemocnice, dojímavé slová

Zachránení chlapci
Zachránení chlapci
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Thian
18.07.2018 17:30

BANGKOK - Dvanásti thajskí chlapci a ich tréner, ktorých zachránili zo zatopenej jaskyne na severe Thajska, opustili v stredu nemocnicu a pripravujú sa na návrat domov. Na klinike boli od minulého týždňa, keď sa medzinárodnému tímu záchranárov podarilo skupinu počas trojdňovej operácie vytiahnuť z jaskynného komplexu Tcham Luang Nang Non.


Zástupca vlády uviedol, že na tlačovej konferencii sa podieľajú aj psychológovia a lekári, ktorí budú dohliadať na kladené otázky aj zdravie pacientov. Miestnosť, v ktorej sa bude stretnutie konať, vyzdobili ako futbalové ihrisko.

Na toto čakal celý
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Thian

Dvanásť chlapcov vo veku 11 až 17 rokov spolu so svojím trénerom vošlo 23. júna po futbalovom tréningu do jaskyne Tham Luang, monzúnové dažde však rýchlo zatopili chodby a znemožnili im dostať sa von.

Na toto čakal celý
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Thian

O desať dní neskôr ich našli britskí potápači. Ich evakuácia trvala tri dni a úspešne sa skončila 10. júla.

Utrpenie ich posilnilo

Dvanásti thajskí chlapci a ich tréner, ktorých zachránili zo zatopenej jaskyne na severe Thajska, v stredu uviedli, že utrpenie ich posilnilo a naučilo, že nemajú žiť ľahkomyseľne. Vyjadrili sa tak na tlačovej konferencii po tom, ako ich prepustili z nemocnice. Chlapci boli hospitalizovaní v meste Čiang Rai, približne 60 kilometrov južne od jaskyne. Spolu so svojím 25-ročným trénerom, bývalým budhistickým mníchom, navštívili jaskyňu Tcham Luang po futbalovom tréningu 23. júna. Po náhlej povodni, ktorá zablokovala východ, tam zostali uviaznutí vyše dvoch týždňov.

Chlapci vo veku 11-17 rokov odpovedali na otázky médií - napríklad aj aké ponaučenie si z celej udalosti zobrali. "Cítim sa silnejší, som trpezlivejší, odolnejší a tolerantnejší," povedal 13-ročný futbalista. Jeho o rok starší kamarát doplnil, že "táto skúsenosť ma naučila, aby som nežil ľahkomyseľne". Niekoľkí z nich sa vyjadrili, že by sa chceli stať profesionálnymi futbalistami, ale štyria z nich by chceli napodobniť hrdinov, ktorí ich zachránili. "Chcem byť príslušníkom námornej jednotky SEAL, pretože chcem pomáhať druhým," povedal jeden z chlapcov.

Všetci povedali, že sa chcú ospravedlniť svojim rodičom. Väčšinu z nich neinformovali vopred, že sa chystajú po futbalovom tréningu do jaskyne. Lekári uviedli, že všetkých 13 zachránených je zdravých po fyzickej aj duševnej stránke. Chlapci pribrali v priemere okolo troch kilogramov, odkedy ich vyviedli z jaskyne. Údajne stratili počas pobytu v nej v priemere štyri kilogramy, dodáva agentúra AP. 


Galéria

Zachránení chlapci Zachránení chlapci

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
VIDEO: YouTube/CNN

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články