Je to definitívne: Kráľovná Alžbeta odsúhlasila dôležitý britský zákon | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Je to definitívne: Kráľovná Alžbeta odsúhlasila dôležitý britský zákon

Kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II.
Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein
26.06.2018 15:15

LONDÝN - Britská kráľovná Alžbeta II. definitívne odsúhlasila zákon o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktorý minulý týždeň po mesiacoch diskusií schválili obe komory parlamentu. Informoval o tom agentúra AP.


Hovorca Dolnej snemovne John Bercow v utorok oznámil, že zákon, ktorý oficiálne ukončí britské členstvo v Únii, dostal kráľovský súhlas a stal sa súčasťou britskej legislatívy. Oznámenie vyvolalo nadšený aplauz zákonodarcov z radov stúpencov brexitu.  

Britská premiérka pri schvaľovaní konečnej podoby zákona čelila dlhodobému odporu väčšinovo proeurópskej Snemovne lordov, ktorá k nemu pridávala rôzne dodatky a pozmeňujúce návrhy. Tie potom vždy musela opäť prerokovať a zamietnuť Dolná snemovňa. Obe komory legislatívu definitívne schválili 20. júna a súhlas kráľovnej bol už len formalitou. Spojené kráľovstvo by malo oficiálne z Európskej únie vystúpiť 29. marca 2019.

Zákon o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie zruší platnosť Zákona britského parlamentu o Európskych spoločenstvách z roku 1972 a včlení celú sústavu existujúcej legislatívy EÚ do britského právneho poriadku.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články