Po jeho hladine mal kráčať Ježiš, teraz vysychá: Našli spôsob, ako zachrániť známe jazero | Topky.sk

Nedeľa, 17. február 2019. Meniny má Miloslava, zajtra Jaromír.

Po jeho hladine mal kráčať Ježiš, teraz vysychá: Našli spôsob, ako zachrániť známe jazero

Galilejské jazero
Galilejské jazero
Zdroj: SITA/AP Photo/Oded Balilty
13.06.2018 07:50

TEL AVIV - Zmenšujúce sa Galilejské jazero v Izraeli, na ktorého hladine podľa biblickej tradície kráčal Ježiš, doplnia odsolenou vodou z mora. Informoval o tom v utorok denník The Guardian.


Na základe plánu, ktorý schválila izraelská vláda, bude do roku 2022 napumpovaných do Galilejského jazera 100 miliónov kubických metrov vody ročne. Hladina jazera, sužovaného rokmi sucha, dosiahla najnižšiu úroveň za uplynulé storočie.

Galilejské jazero
Zdroj: SITA/AP Photo/Oded Balilty

Jazero sa nachádza 200 metrov pod úrovňou mora a má rozlohu zhruba 160 kilometrov štvorcových. Ešte pred desiatimi rokmi poskytovalo 400 miliónov kubických metrov pitnej vody a bolo jej najväčšou zásobárňou v krajine.

Galilejské jazero
Zdroj: SITA/AP Photo/Oded Balilty

Niekoľko po sebe nasledujúcich suchých zím však znížilo jeho hladinu do takej miery, že odber pitnej vody museli úrady obmedziť na 30-40 miliónov kubických metrov ročne. Krízovú situáciu zachránilo päť odsoľovacích staníc postavených na pobreží Stredozemného mora, spresňuje izraelský envirorezort.

Galilejské jazero
Zdroj: SITA/AP Photo/Oded Balilty

Na záchranu Galilejského jazera postaví židovský štát ďalšie dve zariadenia - v oblasti Galilea a pri Jeruzaleme. Soli zbavená voda bude následne prúdiť do viacerých prítokov jazera na severe Izraela.


Galéria

Galilejské jazero Galilejské jazero Galilejské jazero Galilejské jazero

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články