Smrtiaci výskum Japonska: V antarktických vodách ulovilo 333 veľrýb | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Smrtiaci výskum Japonska: V antarktických vodách ulovilo 333 veľrýb

Zdroj: Getty Images
31.05.2018 06:45

TOKIO - Japonskí veľrybári v rámci svojho antarktického "prieskumu" ulovili a usmrtili od vlaňajšieho novembra do marca 122 gravidných veľrýb druhu vráskavec minke. Lovecký tím ulovil v Južnom oceáne celkovo 333 kusov týchto morských cicavcov, vyplýva zo správy zaslanej Medzinárodnej veľrybárskej komisii (IWC).


Japonsko tvrdí, že jeho program lovu veľrýb slúži vedeckým účelom, a to napriek rozhodnutiu OSN z roku 2014, že ide o "smrtiaci výskum" a všeobecnému odsúdeniu týchto aktivít. Tokio to obhajuje "vedeckým imperatívom" porozumieť ekosystému Antarktídy prostredníctvom lovu a analýzy živočíšnych druhov, uviedla v stredu stanica BBC.

V zmienenej správe sa ďalej uvádza, že z celkovo 333 ulovených vráskavcov minke bolo 152 samcov a 181 samíc, z ktorých 122 tvorili gravidné samice, zatiaľ čo 61 samcov a 53 samíc bolo ešte nedospelých. Japonsko pritom po kritike OSN z roku 2014 znížilo na základe svojho nového plánu ročnú kvótu výlovu veľrýb približne o dve tretiny.

Podľa japonských činiteľov sa týmto výlovom dokazuje, že populácia veľrýb v Antarktíde je zdravá a trvalo udržateľná. Tokio zároveň vyhlasuje, že lov veľrýb je odvekou súčasťou japonskej kultúry. Táto činnosť sa uplatňuje v prefektúrach Čiba a Mijagi, kým prefektúra Wakajama organizuje každoročný lov delfínov, ktorý je tiež terčom kritiky.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Getty Images

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články