V Afrike vyčíňa netypická choroba: Podobá sa ebole, tento vírus zabil už sto ľudí | Topky.sk

Nedeľa, 22. júl 2018. Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga.

V Afrike vyčíňa netypická choroba: Podobá sa ebole, tento vírus zabil už sto ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: SITA
16.04.2018 13:15

LAGOS - Životy najmenej 101 ľudí si vyžiadalo najväčšie prepuknutie nákazy horúčkou lassa v Nigérii. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc (MSF).


Viac ako 400 ľudí sa nakazilo nebezpečným vírusom od januárového prepuknutia nákazy a ochorenie sa rozšírilo v 10 štátoch tejto západoafrickej krajiny. Najviac postihnuté sú štáty Bauchi, Ebonyi a Ondo. Podľa MSF sú medzi nakazenými i obeťami aj zdravotnícki pracovníci, ktorí ošetrovali pacientov. Horúčka je pomenovaná po nigérijskom meste Lassa ležiacom v štáte Borno, kde toto vírusové ochorenie spojené s vnútorným krvácaním prvýkrát identifikovali v roku 1969.

Vírus má podobné príznaky ako ebola a takisto si vyžaduje, aby zdravotníci nosili ochranný odev a pacienti boli izolovaní. Nákaza sa prejavuje horúčkou, bolesťami hlavy, celkovou slabosťou, nevoľnosťou či hnačkou. Primárne sa prenáša kontaktom s výkalmi hlodavcov. Prenos z človeka na človeka je možný krvou, močom či inými telesnými tekutinami a tiež infikovanými lekárskymi nástrojmi.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vírus spôsobuje stratu sluchu približne 25 percentám nakazených pacientov a úroveň úmrtnosti je vo vážnych prípadoch až okolo 15 percent. Hemoragická (krvácavá) horúčka lassa sa dlhodobo vyskytuje v krajinách západnej Afriky, v Európe je však veľmi zriedkavá. Očkovacia látka proti tejto nákaze neexistuje.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články