FOTO Trump obvinil Rusov z neschopnosti: Musíme zabrániť použitiu chemických zbraní | Topky.sk

Nedeľa, 22. júl 2018. Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga.

FOTO Trump obvinil Rusov z neschopnosti: Musíme zabrániť použitiu chemických zbraní

Donald Trump
Donald Trump, Zdroj: SITA/AP/Susan Walsh
14.04.2018 06:15

WASHINGTON - Spojené štáty podnikli "presné" útoky na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní. Podľa agentúry AP to oznámil americký prezident Donald Trump.


Podľa jeho vyhlásenia v piatok večer washingtonského času prebiehajú v Sýrii spoločné vojenské útoky Spojených štátov a ich spojencov - Británie a Francúzska. Tieto údery označil za "priamy dôsledok" neschopnosti Ruska zabrániť silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada v používaní chemických zbraní.

Útoky v Sýrii
Zdroj: SITA/AP/Hassan Ammar

Nad sýrskym hlavným mestom Damask bolo vidieť záblesky a počuť hlasné výbuchy. Počas Trumpovho prejavu tiež oblohu zahalil hustý dym, uviedla AP. Podľa amerického prezidenta sú Spojené štáty a ich spojenci pripravení na "vytrvalú" odozvu, až kým sýrska vláda neprestane používať chemické zbrane.

Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok vyhlásilo, že nemá žiadne pochybnosti o zodpovednosti sýrskej vlády za útok jedovatým plynom, ktorý hlásili minulú sobotu z mesta Dúmá pri Damasku. Podľa rôznych zdrojov zahynulo pri tomto chemickom útoku 40-100 ľudí. Trump už pred niekoľkými dňami pohrozil odvetným útokom na Sýriu. Ide pritom už o druhý prípad, keď sa rozhodol zakročiť proti tamojším vládnym silám.

Útoky v Sýrii
Zdroj: SITA/AP/Hassan Ammar

V apríli 2017 zaútočili Američania riadenými strelami Tomahawk na leteckú základňu v sýrskej provincii Homs, kde sa podľa Washingtonu mali takisto nachádzať chemické zbrane. Zahynulo pri tom najmenej šesť ľudí. Úder bez mandátu OSN bol odvetou za údajný chemický útok na mesto Chán Šajchún.

Útoky v Sýrii
Zdroj: SITA/AP/Hassan Ammar


Galéria

Donald Trump Útoky v Sýrii Útoky v Sýrii Útoky v Sýrii

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP/Susan Walsh, Hassan Ammar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články