Čínu nepozvali na rokovanie KĽDR: Protestovala, týmto ukázali svoje myslenie | Topky.sk

Streda, 15. august 2018. Meniny má Marcela, zajtra Leonard.

Čínu nepozvali na rokovanie KĽDR: Protestovala, týmto ukázali svoje myslenie

Chrystia Freeland, Rex Tillerson
Chrystia Freeland, Rex Tillerson
Zdroj: SITA/Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP
17.01.2018 19:50

PEKING - Čínske ministerstvo zahraničných vecí v stredu protestovalo proti tomu, že Peking nebol pozvaný na rokovanie dvadsiatich štátov sveta o situácii v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR), ktoré sa konalo v utorok v kanadskom Vancouvri.


Konferencia sa konala pod záštitou kanadskej ministerky zahraničných vecí Chrystie Freeland a jej amerického rezortného kolegu Rexa Tillersona a zúčastnili sa na nej krajiny, ktoré v Kórejskej vojne v rokoch 1950 až 1953 stáli na strane Soulu. Čína a Rusko, ktoré bojovali na strane komunistického Severu, na rokovanie pozvané neboli.

Chrystia Freeland, Rex Tillerson
Zdroj: SITA/Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP

"Rokovanie pod záštitou Spojených štátov a Kanady ukazuje, že ich myslenie je stále na úrovni Studenej vojny," vyhlásilo v stredu čínske ministerstvo zahraničia. "Zvolať rokovanie, na ktorom nebudú prítomné hlavné strany rokovaní o severokórejskom jadrovom programe, to určite nepomôže nájdeniu vhodného riešenia tohto problému," dodáva čínsky rezort diplomacie.

Chrystia Freeland, Rex Tillerson
Zdroj: SITA/Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP

Čína podľa stanoviska ministerstva naďalej trvá na tom, že jedinými legitímnymi formátmi rokovaní o situácii na Kórejskom polostrove sú Bezpečnostná rada OSN a takzvané šesťstranné rokovania, ktoré sa už dlhé roky z času na čas konajú v Pekingu pod záštitou Číny a zúčastňujú sa na nich Severná a Južná Kórea, Čína, Rusko, Spojené štáty a Japonsko.


Galéria

Chrystia Freeland, Rex Tillerson Chrystia Freeland, Rex Tillerson Chrystia Freeland, Rex Tillerson

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články