Trump o múre na hraniciach s Mexikom: Na výstavbu chce minúť šialené množstvo peňazí | Topky.sk

Utorok, 21. máj 2019. Meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána.

Trump o múre na hraniciach s Mexikom: Na výstavbu chce minúť šialené množstvo peňazí

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Nasser Nasser, File
06.01.2018 07:05

WASHINGTON - Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje vynaložiť 18 miliárd dolárov v priebehu desiatich rokov na výrazné rozšírenie bezpečnostného múru na hranici s Mexikom. Ide o jeden z jej zatiaľ najpodrobnejších návrhov toho, ako chce Trump splniť svoj známy prísľub z predvolebnej kampane, píše agentúra AP.


Návrh Úradu pre clá a ochranu hraníc (CBP) hovorí o výstavbe 505 kilometrov ďalších bariér do septembra 2027, čím by ich celková dĺžka dosiahla 1552 kilometrov, teda takmer polovicu hranice USA s Mexikom, uviedla AP s odvolaním sa na vládneho predstaviteľa priamo oboznámeného so záležitosťou.

Podľa zdroja sa v návrhu tiež píše o výmene doterajšieho oplotenia alebo sekundárnych bariérach na úsekoch hranice s dĺžkou 651 kilometrov. Trump prisľúbil "veľký, krásny múr" na hranici s Mexikom, ktorý podľa neho pomôže vyriešiť problém nelegálnej imigrácie. Dosiaľ však poskytol len málo detailov o tom, kde a kedy by mal byť vystavaný a aké budú náklady.

Jeho vláda požiadala na tento rok o 1,6 miliardy dolárov na vybudovanie alebo prestavbu 118 kilometrov pohraničného oplotenia v štátoch Texas a Kalifornia. Vládni činitelia naznačili, že na budúci rok budú žiadať rovnakú sumu. Desaťročný plán, o ktorom ako prvé informovali noviny Wall Street Journal, je výsledkom rozhovorov so senátormi, ktorí žiadali CBP o objasnenie, čo si vyžiada snaha zabezpečiť hranicu s Mexikom.

Zatiaľ nezverejnený dokument CBP hovorí podľa zdrojov o celkových nových výdavkoch na hranicu vo výške 33 miliárd dolárov, z toho 18 miliárd by malo ísť na výstavbu múru, 5,7 miliardy na technologické vybavenie, miliarda na výstavbu a údržbu ciest a 8,5 miliardy na 5000 nových agentov Hraničnej hliadky, 2500 hraničných inšpektorov a ďalší personál.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP Photo/Nasser Nasser, File

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články