Čierna budúcnosť Kórejského polostrova, KĽDR priznala: Vojna je NEVYHNUTNÁ | Topky.sk

Nedeľa, 22. júl 2018. Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga.

Čierna budúcnosť Kórejského polostrova, KĽDR priznala: Vojna je NEVYHNUTNÁ

Kim Čong Un
Kim Čong Un, Zdroj: SITA/AP
07.12.2017 14:58

PCHJONGJANG - Vojna na Kórejskom polostrove sa stala nevyhnutnou, uviedlo v stredu ministerstvo zahraničia KĽDR. Podľa neho za to môžu hrozby, ktoré voči Pchjongjangu zaznievajú z Washingtonu. Vinu pripísalo aj spoločným manévrom Spojených štátov a Južnej Kórey. KĽDR nedávno vykonala ďalší raketový test, ktorý odsúdila Bezpečnostná rada OSN.


Hrozba KĽDR po úspešnom teste: Sme jadrová veľmoc, s novou raketou zasiahneme celé USA

"Zostávajúcou otázkou teraz je, kedy vojna prepukne?" povedal hovorca severokórejského ministerstva zahraničia. "Nechceme vojnu, ale nebudeme sa pred ňou schovávať," dodal vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Hovorca kritizoval nespresnené výroky amerických predstaviteľov, ktoré označil za "konfrontačné vojnové štvanie". O možnosti vojenského stretu s KĽDR nedávno hovoril bezpečnostný poradca Bieleho domu Herbert McMaster a člen branného výboru amerického Senátu Lindsey Graham.

V pondelok sa začali rozsiahle spoločné letecké manévre USA a Južnej Kórey. Cvičenie, ktoré by malo trvať do piatku, považuje Pchjongjang za provokáciu.

Hwasong-15
Zdroj: SITA

Totalitný severokórejský režim sa pravidelne vyhráža ako Soulu, tak jeho spojencovi Washingtonu. Severná a Južná Kórea zostávajú technicky vo vojnovom stave. Vzájomný konflikt z rokov 1950 – 1953 bol totiž ukončený iba dohodou o prímerí, nie riadnou mierovou zmluvou.

Napriek rezolúciám OSN vypálila Severná Kórea 28. novembra ďalšiu raketu, o ktorej tvrdí, že je schopná zasiahnuť celé Spojené štáty. Všetkých 15 členských krajín BR OSN skúšku odsúdilo. USA vyzvali svet, aby s Pchjongjangom prerušil všetky styky.


Galéria

Kim Čong Un Hwasong-15 Hwasong-15

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články