Veľký protest krajnej pravice v Poľsku: Vo Varšave pochodovali desiatky tisíc nacionalistov | Topky.sk

Štvrtok, 19. júl 2018. Meniny má Dušana, zajtra Iľja, Eliaš.

Veľký protest krajnej pravice v Poľsku: Vo Varšave pochodovali desiatky tisíc nacionalistov

Varšavou pochodovali desiatky tisíc nacionalistov.
Varšavou pochodovali desiatky tisíc nacionalistov., Zdroj: SITA/AP
11.11.2017 20:57

VARŠAVA - Varšavou v sobotu pochodovali desiatky tisíc nacionalistov na demonštrácii, ktorú pri príležitosti poľského dňa nezávislosti zorganizovala krajná pravica. Podľa odhadov polície sa na akcii zúčastnilo asi 60-tisíc ľudí.


Pochod, ktorý pritiahol najviac ľudí za posledné roky, pritom zatienil aj oficiálne štátne podujatie, na ktorom sa zúčastnili prezident Andrzej Duda a predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý je bývalým premiérom Poľska.

Varšavou pochodovali desiatky tisíc
Zdroj: SITA/AP

Niektorí z účastníkov pritom otvorene vyjadrovali sympatie xenofóbnym a rasistickým myšlienkam. Na jednom z transparentov bolo napríklad heslo "Biela Európa bratských národov" a účastník, ktorého oslovila štátna televízia TVP sa vyjadril, že prišiel s cieľom "vziať moc Židom". Rečníci na akcii podľa vlastných slov stoja proti liberálom a chránia kresťanské hodnoty.

Varšavou pochodovali desiatky tisíc
Zdroj: SITA/AP

Sloganom tohto ročníka pochodu bolo "Chceme Boha", čo sú slová vyňaté zo starej poľskej náboženskej piesne, ktoré v júli citoval americký prezident Donald Trump na návšteve Varšavy. Trump vtedy Poľsko označil za krajinu vzorne obraňujúcu západnú civilizáciu.

Pochod sa stal najväčším podobným zhromaždením v Európe a pritiahol aj lídrov krajnej pravice z ďalších krajín. Zúčastnili sa napríklad Tommy Robinson z Veľkej Británie či Roberto Fiore z Talianska.


Galéria

Varšavou pochodovali desiatky tisíc Varšavou pochodovali desiatky tisíc Varšavou pochodovali desiatky tisíc Varšavou pochodovali desiatky tisíc Varšavou pochodovali desiatky tisíc

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/AP Photo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články