°C

Štvrtok, 2. júl 2020. Meniny má Berta, zajtra Miloslav.

Česká vláda odkúpi areál bývalého koncentračného tábora za 450 miliónov korún

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP
23.10.2017 20:06

LETY - Za odkúpenie areálu ošipárne pri obci Lety, na ktorého mieste stál v období druhej svetovej vojny koncentračný tábor pre Rómov, zaplatí vláda ČR 450 miliónov korún (17,6 milióna eur). Informoval o tom v pondelok spravodajský server Novinky.cz.


V odkúpenom areáli by mal stáť pomník obetiam rómskeho holocaustu. Odkúpenie areálu kabinet premiéra Bohuslava Sobotku schválil už v auguste, avšak cenu odtajnil až teraz. 

Zmluva o odkúpení areálu od súkromnej spoločnosti AGPI bude podľa českého ministra kultúry Daniela Hermana (KDU-ČSL) zverejnená v najbližšom čase. Po podpise zmluvy sa začne útlmová fáza, aby bolo 13 hál, v ktorých sa nachádza približne 13.000 ošípaných, prázdnych. 

Zariadenie v Letoch bolo sprevádzkované v auguste 1940 ako takzvaný trestný pracovný tábor. Podobné zariadenie existovalo v Hodoníne pri Kunštáte.

V januári 1942 sa oba tábory zmenili na zberné, v auguste boli na oboch miestach zriadené koncentračné tábory. Odvtedy do mája 1943 prešlo táborom v Letoch 1308 Rómov, a to mužov, žien i detí, 327 z nich v ňom zahynulo a vyše 500 bolo prevezených do nacistického vyhladzovacieho tábora v Auschwitz-Birkenau v okupovanom Poľsku.

Z koncentračných táborov sa nevrátilo asi 600 rómskych väzňov. Podľa odhadov bolo nacistami zavraždených 90 percent českých Rómov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články