Kyjev na nohách: Demonštranti protestujú proti Porošenkovej vláde | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Kyjev na nohách: Demonštranti protestujú proti Porošenkovej vláde

Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky
17.10.2017 20:20

KYJEV - Niekoľko tisíc demonštrantov sa zišlo v utorok pred budovou ukrajinského parlamentu v centre Kyjeva na proteste proti vláde prezidenta Petra Porošenka.


Na akcii vystúpil aj bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili, ktorý je kľúčovou osobnosťou ukrajinskej prozápadnej opozície. Demonštranti okrem iného požadujú zmenu volebnej legislatívy tak, aby sa voľby stali demokratickejšími, a tiež zriadenie celoštátneho protikorupčného súdu. Niektorí demonštranti si pred parlamentom rozložili stany a tvrdia, že neodídu skôr, ako ich požiadavky budú splnené.

Kyjev na nohách: Demonštranti
Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky

Saakašvili žil na Ukrajine od roku 2015 a pôsobil tu ako guvernér Odeského regiónu. Do tejto funkcie ho vymenoval Porošenko s tým, že jeho hlavnou úlohou má byť boj proti korupcii. Neskôr, keď bývalý gruzínsky prezident začal upozorňovať aj na údajnú korupciu na najvyšších miestach, sa však títo dvaja politici postavili proti sebe a Porošenko Saakašvilimu odobral ukrajinské občianstvo.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Zdroj: SITA/AP/Mikhailo Markiv

V septembri sa však Saakašvili napriek nevôli a obštrukciám zo strany Porošenka vrátil opäť na Ukrajinu a opäť sa zapojil do politiky.


Galéria

Ukrajinský prezident Petro Porošenko Michail Saakašvili

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/AP/Efrem Lukatsky, Mikhailo Markiv

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články