Desivý atentát! Odhaľovala mocných v korupčnom megaškandále: FOTO smrť po výbuchu v aute | Topky.sk

Pondelok, 23. júl 2018. Meniny má Oľga, zajtra Vladimír.

Desivý atentát! Odhaľovala mocných v korupčnom megaškandále: FOTO smrť po výbuchu v aute

Daphne Caruana Galizia
Daphne Caruana Galizia, Zdroj: SITA/AP
17.10.2017 14:00

VALLETTA - Strašná smrť. Investigatívnej novinárke niekto do auta nastražil bombu. Keď do neho sadla a naštartovala, vozidlo zachvátil silný výbuch. Tesne pred smrťou jej vyšiel posledný článok. Tridsať minút pred výbuchom písala o zúfalej situácii na domácej politickej scéne.


Výbušnina explodovala, keď päťdesiattriročná žurnalistka a blogerka opúšťala vo svojom vozidle svoje bydlisko v obci Bidnija. Galiziová si nedávno sťažovala na to, že sa jej vyhrážali smrťou.

Zničené auto novinárky.
Zdroj: SITA
 

Výbuch bomby nastraženej v aute včera zabil známu maltskú novinárku Daphne Caruanovú Galiziovú. Maltský premiér Joseph Muscat označil vraždu za barbarský čin a zároveň za útok proti slobode vyjadrovania, uviedla agentúra AP.

Daphne Caruana Galizia
Zdroj: SITA/The Malta Independent

"Všetci vedia, že Caruanová Galiziová bola moja ostrá kritička, ako po politickej, tak osobnej stránke, a rovnako kritizovala aj ostatných," citovalo premiéra spravodajstvo BBC. Šéf vlády zdôraznil, že pre takýto čin nemôže v žiadnej prípade existovať ospravedlnenie. "Nepoľavíme, kým sa nedosiahne spravodlivosť," dodal.

Galiziová písala o kauze Panama Papers a prepojeniach na maltských politikov, vrátane premiéra Muscata. Portál Politico ju označil za jednu z 28 osobností, ktoré majú dopad na osud Európy v roku 2017. Odhaľovala korupciu aj na maltskej politickej scéne.

Zničené auto novinárky.
Zdroj: SITA

Galiziová bola dobre známa na Malte. Kvôli svojej práci mala potýčky aj s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Na jej podporu vyšli do ulíc Malty tisícky ľudí. Zapaľujú jej sviečky.

V kauze sa spomínala aj slovenská stopa

V kauze Panama Papers sa spomínala aj slovenská banka Privatbanka, ktorá patrí finančnej skupine Penta. Tá mala podľa medializovaných informácií pomáhať klientovi, ekvádorskému podnikateľovi vyhnúť sa plateniu daní. V minulosti dostala Privatbanka pokutu 55 tisíc eur za nenahlásenie podozrivej transakcie Mariána Kočnera. Z Malty si poslal na Slovensko približne tri milióny eur.

Desivý atentát! Odhaľovala mocných
Zdroj: SITA/AP Photo/Rene Rossignaud


Galéria

Daphne Caruana Galizia Zničené auto novinárky. Daphne Caruana Galizia Zničené auto novinárky. Daphne Caruana Galizia Zničené auto novinárky.

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, TMZSITA/The Malta Independent, SITA/AP Photo/Rene Rossignaud; YouTube/ONE News Malta

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články