°C

Nedeľa, 5. júl 2020. Meniny má Cyril a Metod, zajtra Patrícia, Patrik.

USA ponúkajú milióny dolárov ako odmenu: Stačí urobiť jedinú vec, priniesť informácie o tomto

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
11.10.2017 07:30

WASHINGTON - Spojené štáty ponúkajú odmenu vo výške niekoľkých miliónov dolárov za informácie o dvoch kľúčových predstaviteľoch libanonského proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh. Podľa agentúry DPA o tom v noci nadnes informovalo ministerstvo zahraničných vecí USA, ktoré dodalo, že za posledných desať rokov ide o prvú ponuku za informácie o vodcoch Hizballáhu.


Odmena vo výške sedem miliónov dolárov je vypísaná za poskytnutie informácií vedúcich k lokalizácii, dolapeniu alebo obvineniu vodcu Hizballáhu Talála Hamíju. Päť miliónov dolárov USA ponúkajú za informácie o Fuadovi Šukrovi, ktorý je vysokopostaveným veliteľom Hizballáhu v južnom Libanone a ktorý zohral významnú rolu pri operáciách hnutia v Sýrii. Bol zapletený aj do útoku na kasárne amerického námorníctva v Bejrúte z roku 1983.

Spojené štáty považujú hnutie Hizballáh za teroristickú organizáciu už 20 rokov. Hizballáh však trvá na tom, že je politickým hnutím, pričom sa angažuje na politickej scéne v Libanone.  Americké ministerstvo zahraničných vecí v utorok uviedlo, že kým Hizballáh neprestane používať terorizmus a násilie na dosiahnutie svojho cieľa, Spojené štáty a ich spojenci sa budú zameriavať na jeho teroristickú infraštruktúru a podporné finančné siete.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články