Google odhalil tajomstvo v amerických voľbách: Rusi zneužívali celú sieť reklám a inzerátov | Topky.sk

Streda, 18. júl 2018. Meniny má Kamila, zajtra Dušana.

Google odhalil tajomstvo v amerických voľbách: Rusi zneužívali celú sieť reklám a inzerátov

Vladimir Putin
Vladimir Putin, Zdroj: SITA/Martti Kainulainen/Lehtikuva via AP
10.10.2017 09:30

WASHINGTON - Americká internetová spoločnosť Google prvýkrát našla dôkazy o tom, že Rusi sa pokúsili využiť jej komunikačnú platformu k zasahovaniu do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Napísal to dnes denník The Washington Post. Desaťtisíce dolárov vraj minuli ruskí agenti za inzeráty šíriace dezinformácie.


Rusi podľa washingtonského listu investovali do inzerátov na najväčšej svetovej platforme pre zdieľanie videí YouTube, vo vyhľadávacej službe Google, na inzertnej sieti DoubleClick a v službe elektronickej pošty Gmail. Zadávatelia inzerátov podľa The Washington Post zrejme nie sú totožní s tými, ktorí na rovnaké účely využívali komunikačnú sieť Facebook. To môže znamenať, že Rusko sa snaží šíriť dezinformácie v ďaleko širšom meradle, než sa doteraz predpokladalo, píše denník.

Firma Google skôr možnosť zneužitia svojich služieb podceňovala, nedávno ale oznámila, že začína vyšetrovanie. Dnešnú správu washingtonského denníka, ktorý sa odvoláva na osoby oboznámené s týmto vyšetrovaním, odmietlo vedenie Google komentovať.

Spoločnosť sa teraz údajne zameriava na analýzu balíku inzerátov, zadaných za necelých 100 tisíc dolárov (2,2 milióna korún). Zisťuje, či boli objednané takzvanými trollmi, teda osobami najatými ruskou vládou pre šírenie dezinformácií online, alebo či pochádzajú z legálnych ruských účtov.

Spoločnosť Facebook nedávno poskytla americkému Kongresu súbor 3000 inzerátov objednaných Ruskom na jej populárnej sociálnej sieti. Podľa parlamentných vyšetrovateľov inzeráty zadali agenti Agentúry pre výskum internetu, ktorú Facebook označuje za "Troll farmu" napojenú na ruskú vládu. Cena inzerátov sa pohybovala okolo 100 tisíc dolárov. Ďalších 2200 inzerátov údajne firma skúma.

Spoločnosť Twitter, ktorá prevádzkuje celosvetovo pôsobiaci server mikroblogov, nedávno oznámila, že uzavrela vyše 200 účtov napojených na Agentúru pre výskum internetu. Uviedla tiež, že webové stránky ruskej štátnej propagandistickej spoločnosti RT uvoľnili na nákup reklamy na sieti 274.000 dolárov.

Vedúci predstavitelia firiem Facebook a Twitter majú 1. novembra vypovedať pred americkými parlamentnými výbormi, ktoré údajné ruskej zásahy do amerických volieb vyšetrujú. Spoločnosť Google ešte neoznámila, či výzvu na účasť na jednaní prijala.


Galéria

Vladimir Putin Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články